Zmarł Maciej Mazur ps. "Kujawa"

31-05-2021

Wyrazy współczucia dla Rodziny i Bliskich zmarłego
Macieja MAZURA ps. „Kujawa”
Kombatanta Żołnierza Obwodu Łańcut Armii Krajowej
składają: Starosta Łańcucki wraz z Zarządem Powiatu
Przewodniczący Rady wraz z Radnymi
oraz Pracownicy Starostwa w Łańcucie

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE:
rozpoczną się w dniu 9 czerwca 2021 r. (środa)
godz. 14.00 Msza Święta w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Łańcucie

Podczas uroczystości pogrzebowych będą asystowały poczet sztandarowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie im. płk Łukasza Cieplińskiego oraz poczet ze sztandarem 39 Pułku Piechoty Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Łańcucie z proporcem 10 PSK wystawionym przez Samodzielny Pluton Łańcut Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

W sobotę 29 maja w wieku 96 lat zmarł w Krakowie Maciej Mazur - żołnierz Obwodu Łańcut Armii Krajowej. Przyjął konspiracyjny pseudonim "Kujawa", ponieważ należał do rodziny wysiedlonej z terenów wcielonych do Trzeciej Rzeszy (w granice tzw. Kraju Warty), która znalazła schronienie w rejonie Łańcuta. Początkowo był żołnierzem drużyny AK Łańcut-Podzwierzyniec, w styczniu 1943 roku został przekazany do drużyny nr 3 wchodzącej w skład Placówki nr 3 (Czarna). Do tej drużyny wchodzili konspiratorzy podziemia wojskowego z terenu wsi Wola Bliższa (Wola Mała) oraz łańcuckiej dzielnicy Kąty m. in. Józef Borcz ps. "Krótki", Kazimierz Szwacz ps. "Gangster", Jan Zbigniew Szwacz ps. "Puma".

"Kujawa" uczestniczył w następujących akcjach łańcuckiego podziemia: zniszczenie dokumentacji kontyngentowej zdeponowanej w Urzędzie Gminy Zbiorowej w Czarnej, pozyskanie amunicji i wyposażenia wojskowego z magazynu Waldlager Sarzyna, osłona alianckiego zrzutu lotniczego w Rakszawie. Brał też udział w działaniach wywiadowczych i akcjach pozyskiwania broni i materiałów wojskowych z transportów kolejowych w rejonie stacji kolejowej w Łańcucie. Przeszedł szkolenia wojskowe m. in. z zakresu obsługi broni palnej.

Maciej Mazur ps. "Kujawa" udzielił dr Andrzejowi Borczowi cennych i niezwykle interesujących informacji dotyczących działalności łańcuckiego podziemia wojskowego. Prof. Grzegorz Mazur z Uniwersytetu Jagiellońskiego - autorytet w zakresie badań dziejów Polskiego Państwa Podziemnego, a prywatnie syn Macieja był promotorem rozprawy doktorskiej Andrzeja Borcza.

Po zakończeniu wojny Maciej Mazur zajmował się pracą naukową jako astronom i geofizyk. Pracował w Obserwatorium Sejsmologicznym Instytutu Geofizyki PAN na Wawelu. Zorganizował cykliczne pokazy nieba na Wawelu. Był inicjatorem budowy Planetarium Śląskiego w Chorzowie, współorganizatorem i kierownikiem programowym Planetarium w Krakowie, wspaniałym organizatorem wypraw astronomicznych, zjazdów, sesji naukowych, szkoleń i wycieczek tematycznych m.in. wypraw na zaćmienia Słońca na Bałkany, na Saharę i do Nigeru w 1973 r. Był także prezesem honorowym i twórcą Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, współautorem stosowanego do dziś Atlasu Nieba. Z Polskim Towarzystwem Miłosników astronoomii związany przez całe swe dorosłe życie.

Za: 100 lat Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii 1919–2019 oraz lancut.gada.pl
"Słownik Biograficzny Powiatu Łańcuckiego"