Order dla Władysławy Prucnal

13-07-2022

  Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Władysławę Prucnal za wybitne osiągnięcia w twórczości rzeźbiarskiej, za promowanie polskiej sztuki ludowej. W imieniu Prezydenta RP odznaczenie państwowe wręczył Andrzej Dera Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, któremu towarzyszyła Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki. Było to najważniejsze wydarzenie podczas tegorocznego jarmarku garncarskiego, w niedzielę 10 lipca 2022 r. w Medyni Głogowskiej na Uliczce Garncarskiej im. Władysławy Prucnal.
  W swoim przemówieniu Minister Andrzej Dera przed licznie zebraną publicznością podkreślił ogromnym talent i pracowitość Władysławy Prucnal. Powiedział, że jest to fenomen, gdyż jej figurki i rzeźby wypalone z gliny dzisiaj zdobią kościoły, zdobią muzea, zdobią wystawy, znane są w Polsce, w Europie, w Stanach Zjednoczonych, a nawet w Australii.
  W swoim wystąpieniu Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że nadane odznaczenie państwowe jest szczególnym wyrazem podziękowania za pełną zaangażowania postawę oraz wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i artystycznej podejmowanej z pożytkiem dla państwa, a także społeczeństwa.
  Informacje o twórczości artystycznej Władysławy Prucnal można znaleźć w „Słowniku Biograficznym Powiatu Łańcuckiego”.
tekst i zdjęcia Robert Kochman