Gala wręczenia odznaczeń i wyróżnień Samorządu Powiatu Łańcuckiego

23-07-2021

W gali wręczenia odznaczeń i wyróżnień Samorządu Powiatu Łańcuckiego, która miała miejsce 22 lipca, uhonorowane zostały osoby zasłużone dla powiatu łańcuckiego. Już dwukrotnie podejmowane były próby zorganizowania tej uroczystości. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku, podczas uroczystej gali z okazji Święta Patrona Powiatu Łańcuckiego, miały być wręczone odznaczenia państwowe i wyróżnienia. Jednakże jesienna fala wzrostu zachorowań na COVID-19 zmusiła organizatorów do odwołania uroczystości w trosce o zdrowie i życie biorących udział w wydarzeniu.

Poluzowanie obostrzeń pozwoliło na bezpieczne przeprowadzenie uroczystości, w której pracownicy Centrum Medycznego – Szpitala św. Michała Archanioła w Łańcucie zostali wczoraj wyróżnieni odznaczeniami państwowymi oraz odznakami honorowymi „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”. Wręczone również zostały pamiątkowe symbole "Zasłużony dla Powiatu Łańcuckiego" osobom wywodzącym się z różnych środowisk, które wyróżnia praca na rzecz dobra wspólnego oraz statuetka Świętego Michała Archanioła dla Szczególnej Osobowości Ziemi Łańcuckiej.

Z inicjatywy starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia i prezesa „Centrum Medycznego w Łańcucie” sp. z o.o. Łukasza Waisa na wniosek Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart zostały przyznane odznaczenia państwowe. Wojewoda, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczyła Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz zwalczania zagrożeń biologicznych pani Stanisławie Stępniak oraz pośmiertnie za zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia oraz za ofiarne niesienie pomocy pani Barbarze Ryznar, które odebrał syn - Tomasz Ryznar. Na uroczystości obecne były osoby, które otrzymały odznaczenia z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy 29 czerwca 2021 r. w Warszawie: dr n. med. Andrzej Cieśla, Elżbieta Dyrda, Małgorzata Gaweł, Małgorzata Kowanek, Janusz Kuźniar oraz lek. med. Andrzej Makara.

Na wniosek Prezesa Centrum Medycznego w Łańcucie Łukasza Waisa, doceniając wieloletnią pracę, ale też zaangażowanie  w czasie ostatnich miesięcy Minister Zdrowia nadał 34 odznaki honorowe "Za zasługi dla ochrony zdrowia" zasłużonym pracownikom Szpitala Świętego Michała Archanioła Centrum Medycznego w Łańcucie. W imieniu Ministra Zdrowia odznaki honorowe wręczył Prezes Centrum Medycznego w Łańcucie w towarzystwie Przewodniczącego Rady Powiatu Łańcuckiego Marka Ubermana, który wręczył okolicznościowe dyplomy. Odznaki honorowe "Za zasługi dla ochrony zdrowia" otrzymali: Barbara Balawejder, Dorota Borcz, Wioletta Borek, Katarzyna Bratkowska, Magdalena Byś-Chrzanowska, Alicja Czechowicz, Teresa Fornal, Anna Frączek, Paulina Gajewska, Agnieszka Głąb, Marcin Hawro, Kamila Kaliszczak, Beata Karnas, Stanisława Kochman, Karolina Kuźniar, Magdalena Kuźniar, Monika Machalska, Zofia Magoń, Wioleta Mączka, Maria Nykiel, Justyna Orzechowska, Dorota Pelc, Ewa Pelc, Robert Pleśniak, Renata Rejman, Marta Rupar, Agata Ruszała, Halina Setla, Lucyna Sobala, Anna Sobuś, Natalia Stąpor, Joanna Szczepańska, Małgorzata Wajdowicz. Pani Elzbieta Dyrda  otrzymała odznakę z rąk Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego w dn. 14 maja br. w Rzeszowie.

Zarząd Powiatu Łańcuckiego przyznał pamiątkowy symbol ,,Zasłużony dla Powiatu Łańcuckiego” dla osób wywodzących się z różnych środowisk, które wyróżnia praca na rzecz dobra wspólnego. Pamiątkowe symbole z rąk starosty Adama Krzysztonia oraz wicestarosty Barbary Pilawa-Kraus, którym towarzyszył Przewodniczący rady Powiatu Marek Uberman.

Pamiątkowy symbol ,,Zasłużony dla Powiatu Łańcuckiego” otrzyali: Ewa Leniart wojewoda podkarpacki, pracownicy Centrum Medycznego w Łańcucie: śp. Barbara Ryznar w imieniu której medal odebrał syn Tomasz, Małgorzata Buszta, Magdalena Ciąpała-Kolek, Adam Fryń, Agata Panek, Alina Śliż, Urszula Trojnar, Andrzej Uchman, Łukasz Wais, Ks. Rafał Borcz kapelan, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łańcucie: Joanna Jezuit, Krzysztof Rachwał, Marcin Socha, Dorota Tomaszek-Trojnar oraz Joanna Dubiel-Sowa dyrektor PCPR w Łańcucie, insp. Marek Mendoń Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie, Sławomir Rejman i Edyta Urban – pracownicy Starostwa Powiatowego w Łańcucie, Bogusława Bieniasz założyciel i kierownik Zespołu Tańca Współczesnego „Gracja” działającego przy Zespole Placówek Oświatowych w Łańcucie oraz Anna Golba przez 20 lat Przewodnicząca Powiatowej Rady Kobiet KGW i przez 34 lata Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Soninie.

W czasie uroczystości uhonorowano Nagrodą Starosty Łańcuckiego Statuetką Świętego Michała Archanioła lek. med. Józefa Szczęcha za wybitne osiągnięcia społeczne. Tę nagrodę honorową przyznano jako wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania dla prowadzonej działalności na rzecz dobra wspólnego [więcej].

Poseł na Sejm Kazimierz Gołojuch uhonorował wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart medalem okolicznościowym SALUS REI PUBLICAE SUPREMA LEX wyemitowanym dla upamiętnienia  100-lecia Sejmu Ustawodawczego.

Uroczystość zakończył koncert zespołu DOC. znanego nie tylko łańcucianom, gromadzący coraz szerszą rzeszę fanów. Założyciele zespołu, lekarze łańcuckiego szpitala, Konrad Baum i Tomasz Ryznar mimo pracy na tzw. Oddziale covidowym znaleźli siły, aby nagrywać nowe utwory i właśnie w ten sposób dodawali i dodają otuchy innym, jak utwór który mamy nadzieję dzisiaj wysłuchać pt. „Ze stali”.