Wspieraj lokalnie

26-03-2019

Powiat Łańcucki przystąpił do programu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP), który umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej organizacji pożytku publicznego działającej na terenie naszego powiatu.

Dzięki udziałowi w projekcie można rozliczyć swój PIT za 2018 rok za pomocą specjalnie utworzonego darmowego programu https://www.pitax.pl/rozlicz/starostwo-powiatowe-w-lancucie/Warto podkreślić, że dzięki wskazanemu programowi podatnicy mogą też od razu przekazać 1% swojego podatku dla organizacji, które posiadają status OPP na terenie powiatu łańcuckiego.

Możliwość przekazania 1% swojego podatku z deklaracji rocznej PIT na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) istnieje już od kilkunastu lat. Po raz pierwszy w 2004 roku 80 tys. podatników wypełniając zeznanie dochodowe za 2003 rok wskazało KRS danej OPP, przekazując sumę 10,4 mn zł. Z roku na rok coraz chętniej podatnicy korzystają z tej możliwości.

Z Informacji dotyczącej kwot z 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych organizacjom pożytku publicznego z rozliczenia w 2017 roku (za 2016 rok) wynika, że 8 238 organizacji pożytku publicznego otrzymało środki z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych z zeznań podatkowych za 2016 rok. Łącznie OPP otrzymały 660,20 mln zł od 13,61 mln podatników. W 2018 roku organizacje pozarządowe biorące udział w projektach IWOP-u zebrały aż 160 milionów złotych z 1% podatku.

Podatnik samodzielnie  wybiera, na czyją konkretnie rzecz przekazana zostanie kwota pochodząca z jego zeznania rocznego.

Lista organizacji pożytku publicznego działających na terenie Powiatu Łańcuckiego:

https://www.powiatlancut.pl/gfx/powiat-lancut/userfiles/r-szajnar/2019_wykaz_opp.pdf

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki https://www.pitax.pl/ w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych https://www.iwop.pl/