Bezpieczna Zima
Okres zimowy niesie ze sobą wiele zagrożeń takich jak zatrucia czadem czy pożary, ale również takich które są związane z niskimi temperaturami, zaspami śnieżnymi, zamarzniętymi akwenami wodnymi czy oblodzonymi drogami.
Co roku, w okresie zimowym na terenie całego kraju odnotowujemy wiele przypadków zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Zima to okres bardzo trudny dla osób starszych, samotnych, nieporadnych życiowo czy dotkniętych bezdomnością. Dlatego apelujemy o zwracanie uwagi nie tylko na osoby śpiące na przystankach czy nocujące w altankach działkowych w mroźne dni, ale także na naszych najbliższych sąsiadów, zwłaszcza, gdy są nimi osoby starsze, schorowane, mieszkające samotnie. W ramach pomocy Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie uruchomił bezpłatny, całodobowy numer informacyjno – koordynujący, 987 pod którym można uzyskać informację o placówkach i noclegowniach przygotowanych do przyjęcia osób w okresie zimowym.
Wraz z nadejściem chłodniejszych dni rozpoczyna się sezon grzewczy, co niesie ze sobą konieczność dbania o bezpieczeństwo w naszych domach i mieszkaniach. Największym zagrożeniem podczas okresu grzewczego jest tlenek węgla, potocznie nazywany CZADEM, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały dymowe lub spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorujący na serce, z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci. Apelujemy o rozwagę i odpowiedzialność podczas sezonu grzewczego. Pamiętajmy, że nasza codzienna ostrożność i dbanie o regularne przeglądy urządzeń grzewczych oraz instalacji elektrycznej mogą uchronić nas przed tragedią. Bezpieczeństwo w domu zależy od każdego z nas – nie zaniedbujmy podstawowych zasad i dbajmy o siebie oraz naszych bliskich.
Temat odblasków i bezpieczeństwa pieszych staje się jeszcze bardziej aktualny w okresie jesienno-zimowym, a więc okresie, który trwa w Polsce przeszło pół roku. Noszenie takich elementów, to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo! Elementy odblaskowe zwiększają widoczność pieszych nawet z odległości 150 metrów. Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.
WAŻNE TELEFONY
112 - ogólnoeuropejski numer alarmowy
997 – numer alarmowy Policji
998 – numer alarmowy Straży Pożarnej
999 – numer alarmowy Państwowego Ratownictwa Medycznego
17 225 74 48 – telefon dyżurny Zarządu Dróg Powiatowych w Łańcucie. Pod tym numerem telefonu w godz. od 4:00 do 22:00 można uzyskać informację o warunkach panujących na drogach powiatowych w okresie zimowym.
987- bezpłatna, całodobowa infolinia informacyjno – koordynująca Wojewody Podkarpackiego. Pod tym numerem można uzyskać informacje m.in. na temat placówek udzielających wsparcia osobom bezdomnym.