Uroczysta Gala Nagrody Starosty Łańcuckiego 2024
W sobotę, 28 września 2024 roku, Powiat Łańcucki miał zaszczyt gościć wybitne osobistości oraz mieszkańców podczas uroczystej Gali Nagrody Starosty Łańcuckiego. Wydarzenie, które odbyło się w Hali Sportowej im. Józefa Witka przy Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie, było okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla naszego regionu oraz podziękowania za ich wkład w rozwój lokalnej społeczności. Tradycyjnie podczas gali wręczono prestiżową statuetkę Świętego Michała Archanioła, symbolizującą oddanie i zasługi dla dobra powiatu.
Hala, która na co dzień pełni funkcję sportową, tego wieczoru zamieniła się w elegancką salę, w której panowała wyjątkowa atmosfera. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17:00, a pierwsze chwile wydarzenia wprowadziły gości w podniosły nastrój, podkreślając znaczenie tego wyjątkowego wieczoru. Podczas otwarcia wspomniano również o niedawnej powodzi, która dotknęła mieszkańców regionu, co stało się impulsem do zorganizowania zbiórki na rzecz poszkodowanych, prowadzonej wspólnie z Caritas Archidiecezji Przemyskiej - udało się zebrać kwotę 7 435,80 zł. Każdy darczyńca miał możliwość wylosowania unikalnego śpiewnika opracowanego przez radnego Jana Kiliana, który przypominał o pięknie tradycyjnych pieśni powiatu łańcuckiego.
Po wstępie przyszedł czas na oficjalne otwarcie gali przez Starostę Łańcuckiego – Adama Krzysztonia, który serdecznie powitał wszystkich gości, w tym przedstawicieli władz samorządowych, wojewódzkich i państwowych, a także delegacje z zaprzyjaźnionych miast na Węgrzech i Ukrainie. Wśród znamienitych gości znaleźli się m.in.:
- Kazimierz Gołojuch – Poseł na Sejm RP,
- Karol Ożóg – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego,
- ppłk Dariusz Brzeżawski – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie,
- delegacje z miast Jászapáti na Węgrzech oraz Stryj na Ukrainie.
Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul przekazała na ręcę Pana Starosty list gratulacyjny.
Nie tylko wybitne osobistości z regionu zostały tego dnia wyróżnione. Zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej stał się doskonałą okazją do uhonorowania nauczycieli i dyrektorów szkół z terenu Powiatu Łańcuckiego. Zarząd Powiatu przyznał Nagrody Starosty Łańcuckiego tym, którzy wyróżnili się w pracy pedagogicznej. Wyróżnieni nauczyciele to osoby, które swoją pasją i zaangażowaniem kształtują młode pokolenia, przygotowując je do życia w coraz bardziej wymagającym świecie.
Wyróżnienia otrzymali:
- Magdalena Filipińska, Barbara Kruk – I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza,
- Elżbieta Jaworska, Dorota Grzesik – Zespół Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka,
- Paweł Skoczylas, Halina Kloc – Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Kochanowskiego,
- Magdalena Gdula-Kwolek – Zespół Szkół Nr 3 im. Mikołaja Kopernika,
- Anna Balawender, Ewa Brzyszcz, Marek Miezin – Zespół Szkół Technicznych,
- Bogusław Bieniek – Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego im. Felicjana Dzierżanowskiego,
- Karolina Szeliga – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna,
- Anna Sokołowska – Zespół Placówek Oświatowych.
Nagrodzeni pedagodzy zostali zaproszeni na scenę, gdzie Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, Wicestarosta Barbara Pilawa-Kraus oraz Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Panek wręczyli im wyróżnienia, a goście zgromadzeni na sali zgotowali im gorące brawa.
Kulminacyjnym punktem gali było wręczenie prestiżowej Statuetki Świętego Michała Archanioła. To wyróżnienie przyznawane jest osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju i promocji powiatu, działając na rzecz dobra wspólnego. W tym roku nagrodę otrzymał Pan Eugeniusz Szylar, którego niezwykła historia oraz zaangażowanie w służbę ludziom poruszyły serca wszystkich obecnych.
Pan Eugeniusz Szylar, jako 11-letni chłopiec, brał czynny udział w ukrywaniu żydowskiej rodziny Weltzów podczas II wojny światowej. Jego rodzina, ryzykując własne życie, pomagała przetrwać ukrywanym ludziom, a on sam brał udział w tych działaniach. Za swoje czyny Pan Eugeniusz, wraz z rodziną, został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Wręczenie statuetki było momentem pełnym emocji – Pan Eugeniusz zyskał owacje na stojąco, a jego postawa jest przykładem odwagi i człowieczeństwa, który z pewnością inspiruje kolejne pokolenia.
Podczas gali wręczono również pamiątkowe symbole „Zasłużony dla Powiatu Łańcuckiego”, które są wyrazem uznania za działalność społeczną, kulturalną i samorządową. W tym roku nagrody te trafiły do:
- Ireny Kraski – działaczki Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz autorki wieńców dożynkowych,
- Jana Panka – samorządowca, wieloletniego sołtysa i radnego Gminy Rakszawa oraz Powiatu Łańcuckiego,
- Agaty Sońskiej – Skarbnika Powiatu Łańcuckiego, od wielu lat pracującej w Wydziale Finansowo-Budżetowym Starostwa Powiatowego.
Każda z tych osób swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniła się do rozwoju regionu i stanowi wzór do naśladowania.
Po części oficjalnej przyszedł czas na chwilę wytchnienia i rozrywki. Publiczność miała okazję podziwiać występ Zespołu Karczmarze, który przeniósł gości w świat muzyki folkowej. Zespół, który od lat promuje tradycyjne melodie Karpat, zaprezentował repertuar pełen żywiołowych rytmów i nostalgicznych melodii, wykonując utwory inspirowane kulturą polską, łemkowską, ukraińską oraz węgierską. Zgromadzeni goście nie kryli zachwytu, a koncert był doskonałym zwieńczeniem tego wyjątkowego wieczoru.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do sukcesu i wspaniałej oprawy finału Dni Powiatu Łańcuckiego:
Bank Spółdzielczy w Łańcucie - wsparcie finansowe koncertu
Toton Show - Profesjonalna technika estradowa - nagłośnienie, oświetlenie, konstrukcje sceniczne, telebimy
Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego im. Felicjana Dzierżanowskiego w Łańcucie - scena
Róża-Necznik - dekoracja sceny
Mat-Sat Telecom, Bliska.TV- kamery, materiał video
Edward Soński - fotografia