25 lat Powiatu Łańcuckiego Gala Nagrody Starosty Łańcuckiego

04-10-2023

W minioną sobotę, 30 września 2023 r., w powiatowej hali sportowej im. Józefa Witka miała miejsce uroczysta gala Nagrody Starosty Łańcuckiego Statuetki św. Michała Archanioła dla Szczególnej Osobowości Ziemi Łańcuckiej.

Świętowano również 25-lecie Powiatu Łańcuckiego. Z tej okazji pracownicy Starostwa Powiatowego w Łańcucie:Renata Czechowicz, Bogdan Drożdż, Jadwiga Kochman, Danuta Ozga, Robert Szajnar, Edyta Urban  otrzymali, z rąk pani wicewojewody podkarpackiego Jolanty Sawickiej, srebrne medale, zaś Krzysztof Ozga brązowy medal -  nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę za długoletnią służbę, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

Zarząd Powiatu Łańcuckiego uhonorował symbolem Zasłużony dla Powiatu Łańcuckiego panią Marię Ryznar-Fołtę Przewodniczącą Rady Gminy Markowa, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej za społeczną pracę przy prowadzeniu Skansenu Zagrody Muzeum Wsi Markowa oraz pochodzącego z Handzlówki w powiecie łańcuckim ks. Jacka Tendeja Rektora Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Bomanie w Papui Nowej Gwinei, za pracę na rzecz dobra wspólnego oraz rozsławianie powiatu łańcuckiego.

Statuetkę Świętego Michała Archanioła w XXII edycji nagrody otrzymał Ks. Witold Burda - łańcucianin, który święcenia kapłańskie przyjął w 2000 r. w Przemyślu. Studiował w Rzymie gdzie uzyskał doktorat z teologii biblijnej. Jest wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Przez wiele lat sprawował funkcję wicedyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej, gdzie aktywnie pracował na rzecz osób potrzebujących. W 2017 roku został mianowany postulatorem procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów. W 2018 r. został Dyrektorem Wydziału ds. Kanonizacyjnych Archidiecezji Przemyskiej. Jako postulator w 2020 r. ukończył pracę nad Positio czyli dokumentem zbierającym informacje o Ulmach jako kandydatach na ołtarze. Po opiniach wydanych przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, ekspertów, historyków, teologów i kardynałów, papież Franciszek 17.12.2022 r. podjął decyzję o beatyfikacji rodziny Ulmów.

Za sprawą bł. Rodziny Ulmów o Markowej i powiecie łańcuckim stało się głośno w Polsce i na całym świecie, a Ks. Witold Burda dzięki swojemu zaangażowaniu i determinacji w podejmowanych działaniach wniósł znaczący wkład w proces beatyfikacyjny Samarytan z Markowej, czym zasłużył na miano wybitnej osobowości Ziemi Łańcuckiej.

Uroczystość, która zgromadziła znamienitych gości, uświetnił koncert "Muzyka Świata - od operetki po hity muzyki estradowej" w wykonaniu artystów Mazowieckiego Wędrownego Teatru Muzycznego: Maggie Tunkiewicz-Zakrzewskiej, Andrzeja Witlewskiego, Leszka Świdzińskiego oraz Krzysztofa Jaszczaka.