Zmarł Leopold KULA

Przewodniczący Rady wraz z Radnymi
oraz Pracownicy Starostwa w Łańcucie

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE:
rozpoczną się w dniu 13 kwietnia 2024 r. (sobota)
godz. 12.30 - Msza Święta w kaplicy na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie

W środę 10 kwietnia 2024 r., w wieku 93 lat, zmarł Leopold Włodzimierz Kula, syn Wiktora Kuli i Anny Kula z domu Wysmyk. Leopold Kula był bratankiem pułkownika Leopolda Lisa-Kuli urodzonego w Kosinie w powiecie lańcuckim, oficera Związku Strzeleckiego, Legionów Polskich oraz Wojska Polskiego, bohatera walk o niepodległość.
  Według informacji Zarządu Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w sobotę 13 kwietnia 2024 r. godz. 12.30 na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie będziemy żegnali wielkiego patriotę i przyjaciela, honorowego członka Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” JP.
  Leopold Kula kultywował pamięć o swoim stryju płk. Leopoldzie Lisie-Kuli. Posiadał wiele pamiątek rodzinnych związanych z dziejami rodziny. Wielokrotnie brał udział w corocznych przypadających w marcu uroczystościach rocznicowych, patriotycznych, upamiętniających pułkownika Leopolda-Lisa Kulę przy jego pomniku w Rzeszowie. Kulminacyjnym punktem tych obchodów było zawsze złożenie przez młodych strzelców i orlęta przyrzeczenia strzeleckiego, której rotę odczytywał Leopold Kula. W dniu 7 marca 2002 r. w Kosinie i Rzeszowie wziął udział w uroczystościach obchodzonych 82. rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli żołnierza I Brygady dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego. W tym dniu otwarto szlak turystyczno-historyczny jego imienia z rodzinnej Kosiny przez Markową, Handzlówkę, Kraczkową, Cierpisz do Rzeszowa. Oddział PTTK w Rzeszowie oznakował szlak powstały z inicjatywy Zarządu Podkarpackiego Związku Piłsudczyków przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Łańcucie. W uroczystościach udział wzięli m.in.: Ryszard Kaczorowski ostatni Prezydent RP na uchodźstwie (1989–1990) wraz z małżonką Karoliną Kaczorowską oraz Jan Józef Kasprzyk Prezes Zarządu Związku Piłsudczyków, Wiceprezes Instytutu Józefa Piłsudskiego i Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Wielokrotnie spotykał się z młodzieżą strzelecką i z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Krzewił wśród młodych ludzi umiłowanie dla naszej ojczyzny. Należał do grona honorowych członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” JP. Posiadał stopień inspektora ZS. Był fundatorem sztandaru Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Staraniem kadry wychowawczo-instruktorskiej „Strzelca” decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Ponadto został uhonorowany wieloma odznaczeniami strzeleckimi. Inspektor Leopold Kula cieszył się szacunkiem i autorytetem ze strony młodzieży. Jego doczesne życie stanowiło wyjątkowe połączenie dla pokoleń strzeleckich.
  Panie Leopoldzie, z wielkim smutkiem żegnamy Pana i z całego serca dziękujemy!!!
  Pogrążonej w żałobie Rodzinie śp. Leopolda Kuli składamy wyrazy szczerego żalu i współczucia. Odejście Naszego Przyjaciela jest dla nas nieodżałowaną stratą.
Więcej informacji na stronie
oprac. Robert Kochman