Złoto i brąz Mistrzostw Świata dla sióstr Sroczyk

04-05-2018

W dniach 24-28 kwietnia 2018 r. w Potchefstroom w Republice Południowej Afryki odbyły się III Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 18, 23 i Seniorów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. W mistrzostwach udział wzięło 28 reprezentacji narodowych.
Warto przypomnieć, że w miesiącu lutym w Warszawie odbyły się eliminacje do w/w mistrzostw. Zarząd Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego nominował na Mistrzostwa Świata do RPA pięciu  zawodników z Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,ZIELONI” Łańcut ostatecznie z reprezentacją Polski w mistrzostwach wystartowały siostry Marta i Monika Sroczyk. Wyjazd na mistrzostwa poprzedziły solidne przygotowania w siłowni sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie pod okiem trenera Adama Bieleckiego. Dla zawodniczek z  Łańcuta wyjazd na te mistrzostwa był już drugim wyjazdem do South Afryki z pierwszego wyjazdu w 2016 roku dziewczyny wróciły również z dwoma medalami. Podróż jak w poprzednim roku nie obyła się bez niespodzianek.
Oto osiągnięte wyniki:
Pierwsza z reprezentacji Polski do rywalizacji sportowej przystąpiła Marta Sroczyk i zdobyła swój szósty z rzędu złoty medal Mistrzostw Świata w kategorii wagowej do 52kg w grupie wiekowej juniorek do lat 23 wynikiem 117.5kg. Jak się później okazało jedyny złoty medal dla Polski. Osiągnięty wynik sprawił że Marta została sklasyfikowana na drugim miejscu na świecie w klasyfikacji OPEN juniorek do lat 23 z wynikiem 148.24pkt Wilks'a.Pierwsze miejsce wywalczyła Krueger Sonja-Stefanie reprezentantka Niemiec z wynikiem 159.48pkt  Wilks'aa trzecia byłaElizarova Anna reprezentantka Rosji z wynikiem 146.0524pkt  Wilks'a.
Dzień później do walki o medale mistrzostw przystąpiła Monika Sroczyk. Monika już drugi sezon startuje z powodzeniem w kategorii wagowej do 57kg w grupie wiekowej seniorek. Do ostatniego podejścia zawodniczka z Łańcuta była na drugim miejscu, ale ostatecznie wywalczyła brązowy medal. Osiągnięty wynik to 110 kg. Reasumując Polskę reprezentowało siedmiu kadrowiczów trzy panie i czterech panów  którzy łącznie wywalczyli pięć medali.
W imieniu Zarządu klubu i zawodników za okazane zrozumienie pomoc i wsparcie finansowe wyjazdu serdecznie dziękuję: Pani Wójt Gminy Rakszawa Marii Kuli Staroście Łańcuckiemu Adamowi Krzysztoniowi, Burmistrzowi Miasta Łańcuta Stanisławowi Gwizdakowi, Szczepanowi Kozłowskiemu z Banku Spółdzielczego z Łańcuta Markowi Miezinowi Dyrektorowi ZST w Łańcucie oraz osobom, które udzieliły pomocy a chcą pozostać anonimowe.
Tekst i fot.: Adam Bielecki