„Zło dobrem zwyciężaj” w Katedrze lwowskiej

14-06-2010

Dnia 21 maja 2010 roku do Lwowa wyruszyli: chór mieszany „Canon” pod dyrekcją Sylwii Wojnar, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach z wicestarostą łańcuckim Józefem Rzepką oraz 19 osobową grupą młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 im. J. Korczaka pod opieką siostry Małgorzaty Folkert.
  Już około godz. 11 w katedrze lwowskiej przywitał całą grupę Ks. Proboszcz Jan Nikiel, który był inicjatorem tego spotkania w Dniu Polskim w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej we Lwowie. Zaproponował krótkie zwiedzanie miasta. Oczywiście ważnymi miejscami były cmentarze, Łyczakowski i Orląt Polskich, szczególnie dla młodzieży dotknięcie historii, która znana jest im tylko z opowiadań.
  Następnie krótki odpoczynek, pokrzepienie i przygotowanie do najważniejszej chwili dnia. Chór, swoim śpiewem upiększył liturgię Mszy św. o godz.18. Młodzież chętnie włączyła się w przygotowanie czytania i psalmu, a bezpośrednio po zakończonej liturgii przy licznej obecności wiernych młodzi z Łańcuta przedstawili program słowno-muzyczny pt. "Zło dobrem zwyciężaj". Słowa, wypowiadane przez dziewczęta i chłopców, przeplatane melodią pieśni patriotycznych i religijnych przybliżyły zgromadzonym w kościele postać Sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszko. Chwilami rozrzewniły tych, którzy noszą w sobie tęsknotę za Bogiem, Ojczyzną, prawdą, pięknem i dobrem. Niektóre z nich pozostały w pamięci jak powtarzane echo: „Księże Jerzy, bo teraz jak kiedyś i zawsze świętych tej ziemi brakuje, wezwij i ty nad nami Ducha Odnowiciela i Obrońcę, i Ducha Prawdy. Amen.”