Zdzisław Magoń laureatem tegorocznej edycji Nagrody Starosty Łańcuckiego

30-09-2022

Zdzisław Magoń został laureatem tegorocznej edycji Nagrody Starosty Łańcuckiego Statuetki Św. Michała Archanioła.

Tegoroczny laureat nagrody jest przede wszystkim muzykiem, ale również pedagogiem, wychowawcą kilku pokoleń muzyków. W 2004 roku założył i został kierownikiem artystycznym, a zarazem dyrygentem Chóru i Orkiestry Kameralnej NICOLAUS, z którymi wielokrotnie zdobywał wyróżnienia w konkursach, na festiwalach i przeglądach chórów i orkiestr. Jest pomysłodawcą i dyrygentem 15 koncertów „ W hołdzie Janowi Pawłowi II“. Od 2007 r. jest prezesem Zarządu Towarzystwa Muzycznego w Kraczkowej, a od 2006 r. kapelmistrzem Orkiestry Dętej OSP w Husowie. Lata działalności z orkiestrami wypełnione były występami w kraju i poza jego granicami.

Swoim zaangażowaniem, wieloletnią pracą dydaktyczną z młodzieżą, profesjonalizmem i determinacją, oraz propagowaniem muzyki klasycznej wśród mieszkańców powiatu zasłużył na miano wybitnej osobowości Ziemi Łańcuckiej.

W tegorocznej edycji kapituła rozpatrywała 9 wniosków o nadanie nagrody. Nominowani byli:

• Bogusława Bieniasz - Kierownik Zespołu Tańca Nowoczesnego GRACJA
  • Zenon Buk - Kierownik Zespołu Regionalnego Wesele Krzemienickie
  • Anna Burghardt - działaczka społeczna, inicjatorka działań patriotycznych podejmowanych na terenie Żołyni
  • Anna Golba - Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Soninie
  • Stanisława Kuźniar - Świadek w procesie beatyfikacyjnym sług bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi
  • Irena Kraska - działaczka Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Łańcucie
  • Zdzisław Magoń – muzyk, kierownik chóru i orkiestry NICOLAUS
  • Łukasz Wais – Prezes Centrum Medycznego w Łańcucie
  • Małgorzata Wisz – Dyrektor Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej

w 2002 r. z inicjatywy Starosty Łańcuckiego, zainaugurowała swoją działalność Kapituła, która corocznie przyznaje Nagrodę – Statuetkę św. Michała Archanioła Patrona Powiatu Łańcuckiego. Św. Michał Archanioł jest patronem naszego miasta i powiatu, którego przyzywamy w walce przeciw siłom zła.

Pierwszą honorową statuetkę wręczono Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II na Placu św. Piotra w Rzymie, 24 października 2001 r., podczas pielgrzymki samorządowców i mieszkańców Ziemi Łańcuckiej. Statuetka Świętego Michała Archanioła jest nagrodą przyznawaną co roku dla osoby szczególnie angażującej się na rzecz lokalnej społeczności.

Kapituła przyznała już statuetkę następującym osobom: Felicjan Dzierżanowski, Władysława Prucnal, Franciszek Frączek, Barbara Salicka, Jan Bury, Bogdan Dudek, Mieczysław Nycz, Zygmunt Kluz, ks. Władysław Kenar, Zofia Turosz, Roman Skomra, Edward Krauz,J ózef Bosak, Roman Bijak, Tadeusz Świątoniowski, Józefa Kogut, Mateusz Szpytma, Tadeusz Gwizdak, Józef Szczęch oraz Kazimierz Gołojuch.