Zbuduj z nami swoją przyszłość

24-04-2019

"Zbuduj z nami swoją przyszłość" to hasło XIV Powiatowych Targów Edukacyjnych w Łańcucie, które po raz kolejny zgromadziły uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu łańcuckiego. Tegoroczna edycja odbywająca się w nowej Powiatowej Hali Sportowej im. Józefa Witka przy Zespole Szkół Technicznych staje się platformą wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy uczniami szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Łańcucki, a ich młodszymi kolegami, planującymi dopiero dalszą ścieżkę edukacji.

Po otwarciu Targów przez starostę łańcuckiego Adam Krzysztonia, zebrani wysłuchali krótkiej prezentacji i oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych, by dalej na stoiskach szkół w bezpośrednich rozmowach ze starszymi kolegami uzyskać niezbędne informacje, które pomogą w podjęciu trudnej decyzji o wyborze szkoły. Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna czy Zespół Placówek Oświatowych zaprezentowały formy wsparcia dla uczniów. Na stoisku Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie chętni mogli porozmawiać z przedstawicielem firmy EME Aero, która jest patronem nowego kierunku technik awionik.

W trakcie Targów wręczone również zostały nagrody w konkursie "Zawód moich marzeń" (pisaliśmy o tym tutaj https://www.powiatlancut.pl/aktualnosci/konkurs-zawod-moich-marzen-rozstrzygniety-,2515.html)

Zdjęcia z targów znajdują się w galerii poniżej.

***

Informator Edukacyjny na rok 2019/2020

Wybór dalszej ścieżki edukacyjnej to bardzo ważna decyzja, jedna z poważniejszych w życiu młodego człowieka. Przygotowana oferta edukacyjna przedstawia możliwości wyboru własnej drogi kształcenia, zgodnie z predyspozycjami i preferowanymi zainteresowaniami.

Uczniowie, którzy ukończą naukę w szkole podstawowej, mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Placówki oświatowe prowadzone przez Powiat Łańcucki to licea ogólnokształcące, technika oraz szkoły branżowe I stopnia. Aby pomóc Wam w tym wyborze przygotowana została krótka informacja dotycząca klas, kierunków i zawodów, jakie oferują szkoły średnie w Łańcucie w roku szkolnym 2019/2020.

Po raz kolejny rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych będzie wspomagana przez system naboru elektronicznego pod adresem https://nabor.pcss.pl/lancut. Nabór wspomagany taką metodą da Wam większy komfort przy wyborze szkoły i oczekiwaniu na wyniki przyjęć.

Ponadto informujemy, że zarówno szkoły ogólnokształcące jak i zawodowe uczestniczą w projektach unijnych:

-  „Wsparcie szkolnictwa zawodowego w Powiecie Łańcuckim” - w ramach rozwijania i poszerzania kompetencji zawodowych uczniowie zdobywają dodatkowe kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w płatnych praktykach i stażach zawodowych (w okresie wakacji) oraz kursach kwalifikacyjnych, takich jak: kurs pielęgnacji twarzy, dekoltu i szyi, e-sklep – tworzenia sklepu internetowego, operator wózków widłowych, spawacz, programista - obrabiarek CNC, nowoczesne języki programowania komputerów, diagnostyka pojazdów samochodowych, wykorzystanie skanerów laserowych do pomiarów geodezyjnych.

- „Wsparcie szkolnictwa ogólnokształcącego w Powiecie Łańcuckim” - przewidziane formy wsparcia dla uczniów to zajęcia wyrównawcze z matematyki, języka angielskiego, kółka zainteresowań z matematyki, języka angielskiego, biologii, fizyki, chemii, informatyki, szachowe, a także warsztaty z zakresu: symulacji biznesowych, umiejętności uczenia się, technik autoprezentacji.

I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie ul. Mickiewicza 3

tel. 17 225 29 61

www.lo-lancut.pl

e-mail:

Dyrektor: mgr Robert Szura

W roku szkolnym 2019/2020 planowane są w I LO klasy pierwsze w następujących profilach:

Oferta edukacyjna dla absolwentów gimnazjów. W klasie pierwszej uczniowie realizują większość przedmiotów w zakresie podstawowym.

W klasie drugiej i trzeciej realizują wybrane przedmioty w zakresie rozszerzonym, przygotowując się do matury.

profil matematyczno-fizyczny z rozszerzoną matematyką, j. angielskim, fizyką i możliwością rozszerzenia informatyki od klasy drugiej

profil politechniczny z rozszerzoną matematyką, j. angielskim, fizyką lub chemią lub geografią

profil matematyczno-chemiczny z rozszerzoną matematyką, chemią i j. angielskim

profil biologiczno-chemiczny z rozszerzoną biologią i chemią, z możliwością rozszerzenia języka angielskiego od klasy drugiej

profil psychologiczno-społeczny z rozszerzoną biologią, j. angielskim i wiedzą o społeczeństwie

profil ekonomiczno-turystyczny z rozszerzoną matematyką, geografią i j. angielskim

profil lingwistyczny z rozszerzonym j. angielskim, geografią lub historią, drugim językiem obcym (do wyboru: niemiecki, hiszpański, francuski ) lub j. polskim

profil humanistyczno- dziennikarski z rozszerzonym j. polskim, historią, j. angielskim, z możliwością rozszerzania wiedzy o społeczeństwie od klasy drugiej.

Oferta edukacyjna dla absolwentów szkoły podstawowej. Uczniowie kształcą się przez cztery lata. Przedmioty rozszerzone realizowane będą od pierwszej klasy.

klasa nauk ścisłych z rozszerzoną matematyką, j. angielskim, fizyką lub informatyką

klasa medyczna z rozszerzoną biologią i chemią lub biologią, chemią i matematyką

klasa ekonomiczno-politechniczna z rozszerzoną matematyką, j. angielskim i geografią lub chemią

klasa biomedyczna z rozszerzonym j. polskim, biologią, j. angielskim lub WOS-em

klasa lingwistyczna z rozszerzonym j. polskim,  j. angielskim i drugim językiem obcym (kontynuacja języka drugiego ze szkoły podstawowej)

klasa nauk humanistycznych z rozszerzoną historią, j. angielskim, j. polskim lub WOS-em.

II Liceum Ogólnokształcące

w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Łańcucie ul. Grunwaldzka 11

tel. 17 225 28 26

www.2lolancut.pl

e-mail:

Dyrektor: mgr Małgorzata Kupis

Oferta edukacyjna dla absolwentów gimnazjów

W roku szkolnym 2019/20 planowane są w II LO następujące klasy pierwsze:

- matematyczna – politechniczna,

- matematyczna – ekonomiczna,

- matematyczna – architektoniczna,

- biologiczna – akademicka,

- biologiczna z elementami kosmetologii,

- biologiczna z elementami biotechnologii,

- lingwistyczno – biznesowa,

- lingwistyczna z elementami translatoryki,

- humanistyczna z elementami prawa i bezpieczeństwa,

- humanistyczna – dziennikarska,

- akademicka – kryminalistyka i nauki pokrewne JEDYNA NA PODKARPACIU!

Oferta edukacyjna dla absolwentów szkół podstawowych

W roku szkolnym 2019/2020 planowane są w II LO następujące klasy pierwsze:

- matematyczna – politechniczna,

- matematyczna – ekonomiczna,

- matematyczna – architektoniczna,

- biologiczna – medyczna,

- biologiczna z elementami biotechnologii,

- biologiczna z elementami analizy żywności,

- biologiczna z elementami kosmetologii,

- lingwistyczno – biznesowa,

- lingwistyczna z elementami translatoryki,

- lingwistyczna z elementami kultury,

- humanistyczna z elementami prawa i bezpieczeństwa,

- humanistyczna – dziennikarska,

- humanistyczna z edukacją artystyczną,

- pedagogiczna,

- akademicka – kryminalistyka i nauki pokrewne JEDYNA NA PODKARPACIU!

Kandydat indywidualnie wybiera przedmioty w zakresie rozszerzonym i drugi język obcy. Dla chętnych grupy z wychowania fizycznego z programem autorskim.

Szkoła ma podpisane umowy o współpracy z uczelniami wyższymi. Dla uczniów II LO: Akademia Bezpieczeństwa (WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa), Akademia Przedsiębiorczości (SGGW w Warszawie), podstawy przedsiębiorczości (WSIiZ w Rzeszowie), zajęcia z historii, języka polskiego i dziennikarstwa (Uniwersytet Rzeszowski), zajęcia z informatyki (WSIiZ w Rzeszowie), zajęcia laboratoryjne z biologii, chemii, kryminalistyki i kosmetologii (Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa, WSIiZ w Rzeszowie), Wielkie Pytania w Nauce i Kulturze (WSIiZ w Rzeszowie), warsztaty dziennikarskie – prasowe, telewizyjne i radiowe (Uniwersytet Rzeszowski, dziennikarze YoungFace.TV).

Szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym w Centrum Edukacji Ekologicznej w Spohns Haus w Gersheim oraz wymianie młodzieży ze szkołami w Mandelbachtal i Drohobyczu.

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Nr 1

Propozycja dla osób, które chcą zdobyć średnie wykształcenie, nie rezygnując z pracy i codziennych obowiązków. Program realizowany w soboty i niedziele. Zaliczenie przedmiotów na koniec każdego semestru. Nauka trwa 3 lata (dla absolwentów gimnazjum), a dla absolwentów szkoły zawodowej 2 lata. Nabór na semestr pierwszy i trzeci. Szczegóły w sekretariacie szkoły.

Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie ul. Podzwierzyniec 41

tel. 17 225 25 82

www.zs2lancut.pl

e-mail:

Dyrektor: mgr inż. Bogusław Blajer

III Liceum Ogólnokształcące: klasa o profilu wojskowo / policyjno / strażackim. Licealiści zdobywają wiedzę w zakresie prawa, specyfiki i taktyki zawodu żołnierza, policjanta lub strażaka.

Technikum Nr 1:

- technik informatyk,

- technik elektronik,

- technik mechatronik,

- technik mechanik

- technik awionik

- technik mechanik lotniczy – klasa patronacka firmy EME Aero

Branżowa Szkoła I stopnia:

- elektromechanik pojazdów samochodowych

- mechatronik

- ślusarz

W klasach liceum na poziomie rozszerzonym nauczane są język angielski, matematyka i geografia. Drugi język obcy to język rosyjski lub język niemiecki. Uczniowie tych klas mają możliwość uczestniczyć w różnych kursach, np. strzeleckim, I pomocy przedmedycznej, technik linowych i itp. Szkoła umożliwia również naukę i doskonalenie technik samoobrony.

W klasach technikum uczniowie uczą się z rozszerzeniami z matematyki i języka angielskiego. W klasie o profilu informatycznym uczniowie mogą także zdobywać wiedzę w zakresie przysposobienia wojskowego.

Zespół Szkół Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Łańcucie ul. Farna 10

tel. 17 225 40 80

www.zsn3lancut.pl

e-mail:

Dyrektor: mgr inż. Jacek Król

Technikum Nr 2:

- technik handlowiec,

- technik ekonomista,

- technik usług fryzjerskich,

- technik reklamy.

Branżowa Szkoła I stopnia Nr 2:

Klasa wielozawodowa w zawodach: fryzjer, sprzedawca, kucharz, cukiernik, piekarz, blacharz samochodowy, lakiernik, tapicer, stolarz, cieśla, fotograf, krawiec.

Od lipca 2018 r. szkoła realizuje projekt „Zdobywanie nowych doświadczeń zawodowych poprzez staże zagraniczne” ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego na zasadzie programu Erasmus+ konkurs 2018. 34 uczniów we wszystkich zawodach na poziomie technikum odbędzie 4-tygodniowe staże zawodowe w Irlandii (marzec 2019 – 17 ucz. oraz październik 2019 – kolejnych 17 ucz.).

 

Zespół Szkół Technicznych w Łańcucie ul. Armii Krajowej 51

tel. 17 225 22 86

www.zstlancut.pl

e-mail:

Dyrektor: mgr inż. Marek Miezin

IV Liceum Ogólnokształcące:

- z oddziałami sportowymi /piłka nożna, koszykówka/

Technikum Nr 3 im. Jana Inglota:

- technik pojazdów samochodowych

- technik geodeta

- technik architektury krajobrazu

- technik budownictwa

- technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

Branżowa Szkoła I stopnia Nr 3:

- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

- elektromechanik pojazdów samochodowych

- mechanik pojazdów samochodowych

- mechanik motocyklowy

- kierowca mechanik

W celu poszerzenia umiejętności i kwalifikacji zawodowych uczniów szkoła organizuje dodatkowe kursy, takie jak:

diagnostyka pojazdów samochodowych

kurs spawacza

kurs operatora wózków widłowych

kurs florystyczny

kurs wykorzystania skanerów laserowych do pomiarów geodezyjnych

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych mają możliwość w ramach obowiązkowych zajęć z przedmiotów zawodowych zdobycia uprawnień na prawo jazdy kat. B, T.

Zajęcia obowiązkowe z WF oraz dodatkowe zajęcia sekcji sportowych odbywają się w nowo wybudowanej hali widowiskowo – sportowej na terenie szkoły.

Placówki oświatowe wspierające proces nauczania i wychowania

Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej

im. Felicjana Dzierżanowskiego w Łańcucie ul. Armii Krajowej 51

tel. 17 225 27 16,

www.pckpiez-lancut.pl,

e-mail: ,

Dyrektor: mgr inż. Józef Skomra

W PCKPiEZ znajduje się nowoczesna baza dydaktyczna kształcenia praktycznego dla uczniów szkół zawodowych z terenu powiatu łańcuckiego

PCKPiEZ kształci w takich kierunkach jak:

- technik pojazdów samochodowych

- technik mechanik (obróbki CNC)

- technik budownictwa

- mechanik pojazdów samochodowych

- elektromechanik pojazdów samochodowych

- operator obrabiarek skrawających CNC

Centrum prowadzi również kursy dla uczniów oraz osób dorosłych w różnych branżach:

- kurs operatora numerycznych obrabiarek skrawających /CNC/

- kurs: prowadzenie produkcji rolniczej

- kurs: wykonywanie robót montażowych i wykończeniowych w budownictwie

- kurs nauki jazdy kat. B i T

- kurs operatora wózków widłowych

- kurs operatora kombajnów zbożowych

- kurs spawacza we wszystkich metodach

Bursa Szkolnaw Łańcucie działająca w ramach Zespołu Placówek Oświatowych z siedzibą przy ul. Armii Krajowej 51 D oferuje zakwaterowanie dla uczniów

tel. 17 225 69 34,

www.bursa.itl.pl,

e-mail: bursa@bursa.itl.pl

Dyrektor: mgr Józef Ruszel

Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna z siedzibą przy ul. Mickiewicza 3 w Łańcucie (obok I LO) realizuje zadania związane z pomocą psychologiczno- pedagogiczną dla uczniów, wydaje orzeczenia i opinie niezbędne w procesie nauczania:

tel. 17 225 33 07

www.ppplancut.pl

e-mail: 

Dyrektor: Elżbieta Dolata

Na terenie powiatu łańcuckiego funkcjonują również szkoły prowadzone przez samorządy gmin:

Liceum Ogólnokształcące wchodzące w skład Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Żołyni (www.zszolynia.pl), Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiej (www.zs-wysoka.pl), Zespół Szkół Tekstylno-Gospodarczych im. Bolesława Żardeckiego w Rakszawie (www.zstg.pl).

Informacje dotyczące rekrutacji można uzyskać w sekretariatach poszczególnych szkół, na ich stronach internetowych, a także w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łańcucie, ul. Mickiewicza 2, tel. 172256980, e-mail:

Kalendarz rekrutacji zgodny z Zarządzeniem Podkarpackiego Kuratora Oświaty z dnia 30 stycznia 2019 r.

Terminy postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów, do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych (z oddziałami klas pierwszych dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych: trzyletniego liceum ogólnokształcącego i czteroletniego technikum), na rok szkolny 2019/2020 w województwie podkarpackim.

Termin w postępowaniu rekrutacyjnym

13.05–19.06.2019 r. Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. Uzupełniające postępowanie w terminie 12-17.07.2019 r.

21-25.06.2019 r. do godz. 1500 Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły o świadectwo ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego

do 28.06.2019 r. Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczonych w oświadczeniu lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. Uzupełniające postępowanie w terminie do 2.08.2019 r.

5.07.2019 r. do godz. 1000 Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. Uzupełniające postępowanie w terminie do 6.08.2019 r. do godz. 1000

5 -10.07.2019 r. Potwierdzenie przez rodzica kandydata albo kandydata pełnoletniego woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. Uzupełniające postępowanie w terminie 6 – 8.08.2019 r.

12.07.2019 r. do godz. 1000 Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. Uzupełniające postępowanie w terminie 9.08.2019 r. do godz. 1000