„Zawołani po imieniu” - warsztaty dla uczniów i nauczycieli

08-12-2023

  W tygodniu poprzedzającym uroczystość upamiętnienia Anieli Nizioł, pracownicy Instytutu Pileckiego z Warszawy przeprowadzili w Łańcucie warsztaty dla uczniów i nauczycieli.
 
Historię Anieli Nizioł i założenia programu „Zawołani po imieniu” jako pierwsi poznali uczniowie II LO w Łańcucie. Podczas warsztatów 29 i 30 listopada 2023 r. „Zawołani z Podkarpacia. Nie tylko Ulmowie” licealiści poznawali sylwetki odważnych Polaków, którym przyszło zdawać trudny egzamin z człowieczeństwa w czasie niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej. Dodatkowym elementem warsztatów dla uczniów, poszerzającym ich zakres, było poszukiwanie elementów wspólnych bohaterom trudnych czasów: Witoldowi Pileckiemu - patronowi Instytutu, autorowi słynnego raportu, Januszowi Korczakowi - patronowi Zespołu Szkół nr 1 w Łańcucie, lekarzowi i pedagogowi, Rodzinie Ulmów - której na naszym terenie już chyba nikomu nie trzeba przedstawiać i poznawanej właśnie łańcuciance Anieli Nizioł. Praca na materiałach źródłowych była okazją do rozmowy na ważne tematy i służyła wzrostowi świadomości historycznej młodego pokolenia.

  W czwartek 30 listopada na sesję edukacyjną zostali zaproszeni nauczyciele. Za sprawą Kamila Kopery, historyka i badacza z Instytutu Pileckiego, nauczyciele mogli poznać historię Anieli Nizioł, mieszkanki Łańcuta – Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Kamila Sachnowska, również reprezentująca Instytut Pileckiego, historyk, edukator, koordynator projektów edukacyjnych, autorka materiałów edukacyjnych i scenariuszy lekcji, przybliżyła program „Zawołani po imieniu”, przekazała nauczycielom materiały do lekcji oraz zaprezentowała scenariusz zajęć dla szkoły ponadpodstawowej i klas ósmych szkoły podstawowej.
  Ponieważ miejscem spotkania była czytelnia zbiorów regionalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie, Anna Urbańska zaprezentowała nauczycielom specyfikę zbiorów i zaprosiła do współpracy przy tworzeniu zasobów cyfrowego archiwum społecznego.
  Sesji dla nauczycieli towarzyszyła wystawa przygotowana przez Instytut Pileckiego, pokazująca założenia programu, prezentująca sylwetki Zawołanych i mapę upamiętnień w naszym regionie.

  Dwa dni później, 2 grudnia, po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy na grobie Anieli Nizioł na cmentarzu w Łańcucie, kolejne zajęcia zostały poprowadzone dla „Strzelca” i „Orląt”. Młodzi chłopcy i dziewczęta, którzy noszą mundury i zgłębiają tajniki historii, z uwagą wsłuchiwali się w opowieści o pracach badaczy, historyków, archeologów, medyków sądowych i genetyków, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami służą prawdzie.
  W ten sposób upamiętnienie Anieli Nizioł zyskało dodatkowy walor edukacyjny. To ważne, bo - jak czytamy na stronie projektu - poprzez badania naukowe, edukację i inicjatywy kulturalne Instytut Pileckiego łączy dbałość o przekaz historyczny z troską o edukacyjny i społeczny wymiar podejmowanych działań.
oprac. Bernadetta Kochman
zdjęcia: Bernadetta Kochman, Robert Kochman, Aleksandra Urban