Zaproszenie na spotkanie z ppor . Franciszkiem Batorym Laureatem Honorowej Nagrody Instytutu Pamięci Narodowej Świadek Historii

20-03-2024

Zapraszamy na spotkanie z ppor. Franciszkiem Batorym Laureatem Honorowej Nagrody Instytutu Pamięci Narodowej Świadek Historii, które odbędzie się 20 marca o godz. 11.00 w Powiatowej Hali Sportowej im. Józefa Witka w Łańcucie.

Pan Franciszek jest bratem majora Józefa Batorego „Argusa”, zamordowanego przez komunistów 1 marca 1951 roku tzw. strzałem katyńskim w więzieniu mokotowskim. Jako 21-letni mężczyzna był świadkiem procesu sądowego, w którym został skazany jego brat i wszyscy niezłomni żołnierze IV Zarządu WiN. Rocznica ich stracenia od 2011 r. obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Pan Franciszek był represjonowany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Od wielu lat w szkołach Podkarpacia prowadzi „żywe” lekcje historii. Każde takie spotkanie jest dla niego wypełnieniem misji przekazywania świadectwa o Bohaterach, życzących w tamtych trudnych czasach.