Zapraszamy na Wesele u Marcina

20-09-2022

Wrzesień w Krzemienicy stoi pod znakiem Wielkiego Jubileuszu 75-lecia Zespołu Regionalnego „Wesele Krzemienickie”. Z tej okazji Gminny Ośrodek Kultury w Czarnej, Gmina Czarna oraz Wesele Krzemienickie zapraszają na widowisko plenerowe.

„Wesele Krzemienickie” po raz pierwszy wystąpiło przed publicznością w 1947 roku. Podczas swoich występów prezentuje tradycje weselne regionu z przełomu XIX i XX wieku. Zespół zachwyca autentyzmem przekazu dawnych pieśni, tańców, obrzędów i charakterystycznego krzemienieckiego stroju ludowego.

25 września  w Krzemienicy odbędzie się „Wesele u Marcina” - plenerowe widowisko skierowane do szerokiego grona odbiorców. Całość wydarzenia rozpocznie się o godz. 11.00 przejazdem bryczek ulicami Krzemienicy, z weselnikami ubranymi w stroje ludowe, którzy będą zapraszali mieszkańców do wspólnego świętowania. Po uroczystym orszaku który wyruszy spod Ośrodka Kultury do Kościoła pw. Św. Jakuba, o godz., 14:00 odprawiona zostanie Msza Święta z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Powrót weselników po mszy, zostanie „zakłócony” tradycyjnymi krzemienickimi bramami. Powitanie orszaku oraz oficjalne otwarcie „Wesela” nastąpi ok. godz. 15:30. Wtedy też rozpocznie się część artystyczna wydarzenia. Na scenie oprócz Jubilatów, podziwiać będzie można zespoły Karczmarze i Dzikie Wino, a także grupy artystyczne działające w naszej gminie. Występom towarzyszyć będzie prezentacja rzemiosła i rękodzieła, warsztaty kreatyne dla dzieci, pokazy rzemieślnicze i naukowe oraz degustacja kuchni regionalnej. Wydarzenie to będzie również okazją aby zobaczyć pokazy platnerskie Krzysztofa Panasa, a także zwiedzić zabytkowy Kościół pw. Św. Jakuba. Serdecznie zapraszamy.

Współorganizatorem wydarzenia są: Koło Gospodyń Wiejskich z Krzemienicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Krzemienicy, Stowarzyszenie Rozwoju i Twórczości Artystycznej Vive, Parafia Krzemienica, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Krzemienicy.  Partnerem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie.