ZAPRASZAMY DO SKŁADANIA WNIOSKÓW

O NAGRODĘ STAROSTY ŁAŃCUCKIEGO
- STATUETKĘ MICHAŁA ARCHANIOŁA
DLA SZCZEGÓLNEJ OSOBOWOŚCI ZIEMI ŁAŃCUCKIEJ

Z inicjatywy starosty Adama Krzysztonia Kapituła Nagrody Starosty Łańcuckiego corocznie przyznaje Nagrodę – Statuetkę Św. Michała Archanioła Patrona Powiatu Łańcuckiego za wybitne osiągnięcia społeczne, naukowe, sportowe, kulturalne, artystyczne i popularyzatorskie dla dobra Powiatu Łańcuckiego.
  Starostwo Łańcuckie właśnie rozpoczyna nabór wniosków do tegorocznej X edycji konkursu. Wnioski o nadanie nagrody mogą składać jednostki samorządowe z terenu Powiatu Łańcuckiego, organizacje społeczne działające na terenie Powiatu Łańcuckiego, związki i stowarzyszenia mające siedzibę na terenie Powiatu Łańcuckiego oraz mieszkańcy Powiatu Łańcuckiego (co najmniej 20 mieszkańców podpisanych pod wnioskiem, wraz z adresami zamieszkania).
  Wnioski należy składać w kancelarii ogólnej starostwa, w godzinach urzędowania, w terminie do końca sierpnia br.
  Wniosek o nadanie nagrody powinien zawierać podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, wiek oraz charakterystykę Kandydata, omówienie jego działalności i osiągnięć.
  Treść regulaminu Kapituły oraz dodatkowe informacje są dostępne poniżej na stronie internetowej:
www.powiat-lancut.com.pl w załącznikach.
  Nagroda Starosty Łańcuckiego zostanie wręczona w trakcie obchodów Dni Powiatu Łańcuckiego pod koniec września br.

Laureaci dziewięciu edycji

Osoby uhonorowane nagrodą w poprzednich edycjach to wybitni przedstawiciele naszej społeczności, znani zarówno w środowiskach lokalnych jak również poza nimi, przynoszący chlubę naszemu regionowi.
Laureatem I edycji konkursu w 2002 r. został Felicjan Dzierżanowski, emerytowany nauczyciel z Łańcuta, który wiele lat kształcił młodych ludzi w dawnym Technikum Mechanizacji Rolnictwa, zarażając ich swoją pasją do modelarstwa.
  Laureatką II edycji nagrody została Władysława Prucnal z Medyni Głogowskiej, ceniona w kraju i za granicą artystka rzeźbiarka, propagatorka kultury ludowej.
  Jako laureata III edycji konkursu nagrodzono Franciszka Frączka „Słońcesława” malarza, rysownika i etnografa.
  Laureatką IV edycji konkursu w 2005 r. została Barbara Salicka, uhonorowana za działalność charytatywną na rzecz osób potrzebujących, która w znacznej mierze przyczyniła się do powstania w Łańcucie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
  Rok później kapituła uhonorowała Jana Burego twórcę i Przewodniczącego Zarządu Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „WZRASTANIE” w Lipniku.
  Laureatem w 2007 r. został Bogdan Dudek, nauczyciel z Łańcuta, wieloletni trener i twórca renomy łańcuckiej kobiecej siatkówki.
  Laureatem VII edycji konkursu został Mieczysław Nycz, pochodzący z Wysokiej k. Łańcuta, który od 1951 r. mieszka w Szwecji, a od lat 70-tych organizował pomoc dla Polski. W ramach tej pomocy wysłał już do Polski ponad 100 TIR-ów z pomocą rzeczową, m.in. dla szpitali i osób niepełnosprawnych.
  W roku 2009 r. Statuetkę św. Michała Archanioła otrzymał Zygmunt Kluz, kierownik Teatru Dramatycznego w Krzemienicy, aktor, scenarzysta, reżyser i autor książek o swojej rodzinnej miejscowości.
  W roku ubiegłym statuetką został wyróżniony ks. prałat Władysław Kenar, który przez 26 lat był proboszczem parafii Łańcut Fara i m.in. przyczynił się do budowy nowych kościołów, rozwoju życia duchowego parafian i ożywienia działalności charytatywnej.
Danuta Ozga - Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Starostwo Powiatowe w Łańcucie
"Gazeta Łacucka", sierpień 2011, Nr 8/194