Z życia powiatowej oświaty

09-08-2011

Matura' 2011

Pomimo że tegoroczna matura do chwili obecnej może budzić wśród abiturientów wiele negatywnych emocji, absolwenci szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Łańcucki nie powinni narzekać. Uzyskany w powiatowych szkołach średni wynik zdawalności tegorocznych matur wyniósł 77,6% i jest znacznie wyższy od średniej Podkarpacia (74,5%) a nawet średniej krajowej (75,5%). Osoby którym nie powiodło się, zwłaszcza z matematyki, mają szansę poprawić egzamin w sierpniu w sesji poprawkowej, która - miejmy nadzieję - będzie łatwiejsza.

W szkołach prowadzonych przez Powiat Łańcucki najwyższe wyniki zdawalności osiągnęło I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie (95,6 %), II Liceum Ogólnokształcące wchodzące w skład Zespołu Szkół Nr 1 im. J. Korczaka w Łańcucie (92,6 %). Niezłe wyniki w liceach to zapewne zasługa uczniów poważnie podchodzących do swoich obowiązków, wytrwała praca nauczycieli i wychowawców, ale też wsparcie w postaci dodatkowych bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych, sfinansowanych z budżetu Powiatu Łańcuckiego, z których również będzie można skorzystać w nowym roku szkolnym.
  W szkołach zawodowych wyniki są słabsze, ale tam młodzież bardziej koncentruje się na egzaminie zawodowym, gdyż tylko nieliczni myślą o kontynuacji nauki na studiach. Dla nich również Powiat Łańcucki uruchomił program „Poszerz swoje kwalifikacje”, gdzie mają możliwości bezpłatnego uzyskania uprawnień, podniesienia kwalifikacji zawodowych poprzez uczestnictwo w kursach kwalifikacyjnych.
  Nie bez znaczenia dla podniesienia poziomu wiedzy z matematyki i języka angielskiego były prowadzone w szkołach zawodowych zajęcia pozalekcyjne dofinansowane ze środków Unii Europejskiej pn. „Nauka to potęgi klucz!”. Projekt skierowany do ponad 370 uczniów technikum chcących poszerzyć, uzupełnić wiedzę z matematyki, języka angielskiego również w celu zdania egzaminu maturalnego.
  Tego typu bezpłatne zajęcia stanowią znaczące wsparcie dla uczącej się młodzieży, która dzięki temu ma większe szanse zdania egzaminów maturalnych oraz będzie lepiej przygotowana do dorosłego życia. Ponieważ w/w projekty będą realizowane również w nowym roku szkolnym mamy nadzieję, że skorzysta z niego wielu uczniów. Zapraszamy.
Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łańcucie