Z SESJI RADY POWIATU ŁAŃCUCKIEGO

30-04-2010

29 kwietnia 2010 r. (czwartek) w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Łańcucie odbyła się XLIV sesja Rady Powiatu Łańcuckiego. Na początku sesji Adam Krzysztoń - Starosta Łańcucki przedstawił prezentację multimedialną podsumowującą pracę Zarządu Powiatu Łańcuckiego w 2009 r. Wśród licznych działań podejmowanych w minionym roku przez Zarząd Powiatu Łańcuckiego znalazły się m.in.:

·          Inwestycje w infrastrukturę edukacyjną - głównie remonty szkół (wartość projektu ponad  6 mln zł, z czego 4,7 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego).

·          Przygotowywany do realizacji w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej projekt Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania (wartość projektu 10,4 mln zł, z czego 8,9 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego).

·          Kolektory słoneczne do ogrzewania wody na Budynku Bursy Szkolnej współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

·          Jako pierwszy na Podkarpaciu Powiat Łańcucki od 2009 r. zadania z ochrony zdrowia realizuje w formie spółki kapitałowej pn. „Centrum Medyczne w Łańcucie” Sp. z o.o., która prowadzi Szpital im. Św. Michała Archanioła.

·          Zaprojektowano budowę Oddziału Udarowego obok Oddziałów Neurologii i Rehabilitacji łańcuckiego szpitala (koszt inwestycji to ok. 7 mln zł, z czego 5 mln zł to planowane dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego- w tej sprawie oczekujemy ostatecznej decyzji Zarządu Województwa Podkarpackiego).

·          W ramach rządowego programu przebudowy dróg lokalnych (tzw. schetynówek) pozyskano dotacje w wysokości 50 % kosztów inwestycji na przebudowę dróg powiatowych: Korniaków Płn.-Rogóżno – wartość 1,4 mln zł oraz Rakszawa-Brzóza Stadnicka – 2,7 mln zł

·          Wykonano remonty na drogach powiatowych: Rakszawa-Wydrze-Brzóza Stadnicka – wartość ok. 1 mln zł oraz Rakszawa-Brzóza Stadnicka – wartość ok. 0,5 mln zł

·          Wykonano nowy most na Wisłoku w Budach Łańcuckich (koszt budowy to 11 mln zł, z czego 9,5 mln zł pozyskano z budżetu państwa oraz 1 mln z budżetu Gminy Białobrzegi).

·          Trwają prace przy remontach dróg Albigowa-Kraczkowa i Malawa-Kraczkowa (wartość projektu 8,3 mln zł, z czego prawie 4 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego).

·          Otwarto nową siedzibę Wydziału Komunikacji, w dawnych pomieszczeniach USC oraz zmodernizowano Wydział Organizacyjny, a w szczególności Kancelarię Ogólną, poprawiając tym samym warunki obsługi klientów urzędu.

Po przedstawionej prezentacji Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania rocznego Zarządu Powiatu Łańcuckiego z wykonania budżetu za rok 2009, a następnie udzieliła absolutorium dla Zarządu Powiatu Łańcuckiego z wykonania budżetu powiatu za rok 2009.

Następnie podjęto uchwały budżetowe: w sprawie zmiany uchwały Nr XLIII/340/2010 Rady Powiatu Łańcuckiego z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zmiany budżetu Powiatu Łańcuckiego na rok 2010 oraz w sprawie zmiany budżetu Powiatu Łańcuckiego na rok 2010, a także w sprawie zaciągnięcia kredytu. Zaplanowanie kredytu jest konieczne, żeby zbilansować wydatki i dochody budżetu. Jest to związane w głównej mierze z tzw. wkładem własnym, czyli środkami pieniężnymi jakie powiat jest zobowiązany dołożyć do inwestycji współfinansowanych ze środków z UE lub z centralnego budżetu państwa.

W dalszej części obrad Krzysztof Przyśliwski - Prezes Zarządu Centrum Medycznego w Łańcucie Sp. z o.o. za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawił sprawozdanie z realizacji uchwały Nr VII/22/09 Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników „Centrum Medycznego w Łańcucie” Sp. z o.o. z dnia 6 października 2009 r. w sprawie sposobu wyłonienia pracowni architektonicznej realizatora projektu rozbudowy Szpitala św. Michała Archanioła. Zaprezentowano rozwiązania dotyczące projektu rozbudowy szpitala oraz różne warianty finansowania planowanych inwestycji.

Kolejnym punktem dotyczącym Centrum Medycznego w Łańcucie było wyrażenie stanowiska Rady Powiatu Łańcuckiego w sprawie wniosku Prezesa „Centrum Medycznego w Łańcucie” dotyczącego sprzedaży nieruchomości stanowiących własność spółki. Rada Powiatu podjęła uchwałę, która upoważnia prezesa zarządu Centrum Medycznego w Łańcucie Sp. z o.o. prowadzenia negocjacji z potencjalnymi nabywcami nieruchomości spółki (tereny po dawnej jednostce wojskowej przy ul. Piłsudskiego) oraz zobowiązuje go do poszukiwania również innych wariantów finansowania rozbudowy szpitala.

Sesję zakończyły wnioski, oświadczenia i zapytania radnych.

d.o.