XXV - lecie Konkursu Matematycznego im. Prof. Jana Marszała

29-01-2010

I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie zorganizowało już po raz dwudziesty piąty Konkurs Matematyczny im. Prof. Jana Marszała. Jubileuszowe uroczystości podsumowujące w dniu 29 stycznia 2009 r. w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie zgromadziły liczne grono uczniów biorących udział w XXV Konkursie Matematycznym, ich opiekunów, profesorów, wychowawców i dostojnych gości. Miłośników królowej nauk - matematyki, pozdrawiał inicjator i organizator wszystkich kolejnych konkursów matematycznych dr Eugeniusz Śmietana - matematyk z I LO w Łańcucie.
  Patron wszystkich dwudziestu pięciu konkursów matematycznych profesor Jan Marszał był długoletnim, nauczycielem matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Łańcucie. Był wzorowym nauczycielem, wychowawcą kilkudziesięciu olimpijczyków z tego przedmiotu, dyrektorem tej szkoły oraz propagatorem gry w szachy.
  Sława umiejętności dydaktycznych i pedagogicznych prof. Jana Marszała, który niezwykle skutecznie potrafił nauczyć matematyki była tak wielka, że przewodniczący komisji podczas egzaminów wstępnych na wyższych uczelniach w Krakowie i Warszawie dowiadując się, że uczył on kandydata matematyki, odstępował od pytania, wpisując najwyższą ocenę.
  W 1984 r. młody nauczyciel matematyki i informatyki, którego zatrudniono w I Liceum Ogólnokształcącym-Eugeniusz Śmietana, wpadł na pomysł corocznego uświęcenia pamięci Znamienitego Nauczyciela w rocznicę jego śmierci, najpierw konkursem szkolnym, potem powiatowym, a od 7 lat wojewódzkim. We wrześniu 2009 r. po raz pierwszy zorganizowano konkurs międzynarodowy z udziałem młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Polski, Ukrainy, Węgier i Rumunii.
  Upór  i wielka praca dra Eugeniusza Śmietany doprowadziła do tego, że w tegorocznej edycji konkursu startowało ponad 1300 uzdolnionych matematycznie uczniów ze wszystkich powiatów woj. Podkarpackiego. Równocześnie odbywał się XVII konkurs dla gimnazjalistów, organizowany dla uczniów powiatu łańcuckiego i przeworskiego, który organizował inny matematyk I LO Stanisław Czech.
  Na tegoroczne jubileuszowe obchody zostali zaproszeni laureaci i współorganizatorzy konkursu przez ostatnie 25 lat. W szczególności są to: mgr inż. Elżbieta Halicka - Córka patrona konkursu prof. Jana Marszała, Adam Kawałek – dyrektor PODN w Rzeszowie, dr inż. Jacek Pieniążek, prof. dr hab. inż. Kazimierz Buczek, prof. dr hab. Andrzej Skręt, dr hab. inż. Bogusław Januszewski – profesor Politechniki Rzeszowskiej, dr hab. inż. Tadeusz Pomianek – Rektor WSIiZ w Rzeszowie, dr Wergiliusz Gołąbek – Prorektor ds. nauczania WSIiZ, prof. dr hab. Józef Banaś – Kierownik Katedry Matematyki w Politechnice Rzeszowskiej, mgr Marek Kondziołka – Dyrektor Wydziału Strategii Edukacyjnej i Administracji w Podkarpackim Kuratorium Oświaty, mgr Jacek Wojtas – Podkarpacki Kurator Oświaty, prof. dr hab. Stanisław Sosnowski – Rektor Wyższej Szkoły Inżynieryjno – Ekonomicznej w Ropczycach, dr hab. Stanisław Kanas – Prezes PTM Oddział w Rzeszowie, mgr inż. Bolesław Szpunar, mgr inż. Marek Mach, prof. dr hab. inż. Zbigniew Kąkol – Prorektor ds. Kształcenia AGH w Krakowie, prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak – Rektor Politechniki Krakowskiej, dr hab. Tadeusz Inglot – Politechnika Wrocławska, prof. dr hab. Tomasz Bojdecki, prof. dr hab. Wiesław Pleśniak, prof. dr hab. Józef Nizioł z Politechniki Krakowskiej, prof. dr hab. Stefan Turnau – Akademia Pedagogiczna w Krakowie, dr Leszek Pieniążek, dr Jerzy Pusz, dr hab. Wiesław Pusz, a także mgr inż. Kazimierz Gołojuch – Poseł na Sejm RP, mgr inż. Stanisław Gwizdak – Burmistrz Miasta Łańcuta i mgr Adam Krzysztoń – Starosta Łańcucki.

Laureatami I-szego miejsca tegorocznej edycji konkursy dla szkół ponadgimnazjalnych byli:
Lp. IMIONA NAZWISKO KLASA TYTUŁ SZKOŁA OPIEKUN
1 Robert Ciężabka  1 I miejsce IV LO Jasło mgr Marta Zegarowska
2 Piotr Duźniak 1 I miejsce  I LO Dębica mgr Lucyna Bączek
3 Adam Giża  1 I miejsce ZS Żołynia mgr. G. Dąbek
4 Grzegorz Mięsowicz 1 I miejsce I LO Krosno mgr Andrzej Bysiewicz
5 Agnieszka Smaga 1 I miejsce  I LO Dębica mgr Lucyna Bączek
6 Kacper Świerzowicz 1 I miejsce LO Sióstr Prezentek Rze. dr Mariusz Kraus
7 Arkadiusz Wojnicki 1 I miejsce I LO Brzozów Joanna Bieńkowska
8 Adam Zima 1 I miejsce I LO Krosno mgr Andrzej Bysiewicz
9 Anita Gilarska 2 I miejsce I LO Jarosław mgr Krzysztof Wilgucki
10 Sebastian Łakomy 2 I miejsce II LO Mielec mgr Lidia Głuszak