XXII Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę

05-08-2023

  XXII Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę w dniach od 30 lipca do 4 sierpnia 2023 r. rozpoczęła się w niedzielę od Mszy Świętej o godz. 7.00 w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krzemienicy. Patronat nad pielgrzymką, jak co roku objął Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, który wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Łańcuckiego Markiem Ubermanem przejechali na rowerach całą trasę. W rowerowej pielgrzymce wzięło udział 156 osób, w wieku od 6 lat do 83 lat.
  W ciągu pięciu dni pielgrzymi w żółtych koszulkach z herbem Powiatu Łańcuckiego pokonali trasę ponad 360 km. Na pątniczym szlaku odwiedzili takie miejsca kultu religijnego jak: Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, Sanktuarium Matki Bożej z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich, zabytkowy drewniany kościółek pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach, średniowieczny kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła w Stopnicy oraz Kolegiatę w Wiślicy, Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy oraz Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie k. Żarek.
  W czwartek 3 sierpnia br. w Bazylice Jasnogórskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była sprawowana Msza Święta przez księdza Albina Pawłowskiego MS ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kobylance, który pełnił obowiązki kapelana pielgrzymki. W ramach swojego urlopu kapłan podjął trud aktywnego wypoczynku i w każdym dniu sprawował Eucharystię i służył opieką duchową. Prowadził on rekolekcje w drodze pod hasłem: „WIERZYĆ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY”.
  W tym roku, p
o raz pierwszy, około 60 pielgrzymów zwiedziło oddane do użytku w ubiegłym roku Muzeum Archeologiczne w Wiślicy i przeszło podziemną trasą. Na ekspozycji były prezentowane obiekty odnalezione w tym miejscu i fragmenty dwóch romańskich kościołów oraz fundamenty obecnej wiślickiej kolegiaty. W tym miejscu znajduje się też jeden z najważniejszych zabytków Wiślicy i jeden z sześciu najcenniejszych na świecie przykładów sztuki romańskiej tzw. płyta orantów (1175–1177), pozostawiona w pierwotnej lokalizacji. Jest to posadzka z wyrytymi postaciami figuralnymi prawdopodobnie fundatorów. By przybliżyć realia minionych epok były wyświetlane interaktywne widowiska z najdawniejszych dziejów Wiślicy sięgających początków chrześcijaństwa.
 
Już na pierwszym postoju w Zagrodzie Garncarskiej w Medyni Głogowskiej oprócz zwiedzania ekspozycji związanej z produkcją ceramiki, pielgrzymi mogli się poczęstować proziakami i innym przysmakami przygotowanymi przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Bramy Zagrody otworzyła Dyrektor Ośrodka Małgorzata Wisz, której towarzyszyli gospodarze Gminy Czarna: Wójt Edward Dobrzański i jego Zastępca Marcin Brzychc. Pielgrzymów pozdrowił Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, z inicjatywy którego powstało to miejsce pielęgnujące tradycje związane z wyrobami z gliny. W miejscu pierwszego noclegu w Zespole Szkół w Malinie z pielgrzymami spotkali się: Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Andrzej Głaz Wójt Gminy Tuszów Narodowy.
  W parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Gawłuszowicach pielgrzymów przywitali proboszcz ks. Adam Pikula i wikariusz ks. Mariusz Wieleba wraz z parafianami, którzy przygotowali gorący posiłek i wiele smakołyków. Pielgrzymi pokrzepieni nie tylko duchowo nabrali sił na dalszą drogę. Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń zaprosił ich do wzięcia udziału w powiecie łańcuckim w Markowej, w niedzielę 10 września 2023 r. o godz. 10.00 na błoniach za Centrum Kultury Gminy Markowa
w uroczystościach beatyfikacyjnych Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi. Ksiądz proboszcz Pikuła przekazał na ręce Starosty Krzysztonia okazałą statuetkę biskupa i patrona parafii. Podobnie było w gospodarstwie rolnym Pani Marii w Koryczanach, gdzie po mszy pielgrzymi zostali poczęstowani gorącym posiłkiem i domowymi wypiekami.
  W tym roku, pielgrzymi doświadczyli nie tylko słonecznej spiekoty, ale też przez około połowę trasy przyszło im jechać w deszczu. Stąd też kilka upadków z rowerów, otarć czy bolesnych urazów. Natychmiastową p
omoc medyczną zabezpieczały pielęgniarki Anna Skóra i Aneta Sroczyk, a w jednym przypadku konieczna była interwencja ratowników medycznych z ambulansu. Blisko 20 rowerzystów przebiło dętkę, uszkodziło oponę czy scentrowało koło i musiało skorzystać z pomocy mechaników pielgrzymki Andrzeja Chmury z Leżajska oraz Kazimierza Międlara z Dębiny. W wodę mineralną i produkty żywnościowe od wielu lat zaopatruje pielgrzymów Ryszard Kucha Radny Rady Powiatu Łańcuckiego, który w tym roku jechał samochodem chłodnią wypożyczonym od Jana Fołty z Markowej producenta tradycyjnych wyrobów wędliniarskich. Oprócz przysmaków pielgrzymich w Solcu zapewnił dla pielgrzymów lody. Przewóz bagaży swoim transportem zapewniał Dariusz Gamracy rzeźbiarz z Bud Łańcuckich, który podczas pogodnych wieczorów koncertował na harmonijce ustnej solo i w duecie z Dariuszem Hanus. Pielgrzymom służy też trzeci samochód bagażowy na co dzień wykorzystywany w firmie z Rogóżna Hydro-Tom Usługi Hydrauliczne, którego właściciel wraz z rodzinom pielgrzymował na rowerach. Prowadzącym grupę drugą i animatorem muzycznym pielgrzymki był grający na gitarze Wiesław Dedio. Wspierali go grą na gitarach Maria Kochman i Robert Władyka, na skrzypcach Monika Harpula i Edward Krauz oraz na ukulele Tomasz Pawłowski. W grupie muzycznej śpiewali też Weronika Harpula, Beata Nowak, Agnieszka Panek, Jadwiga Pelc, Małgorzata Schönborn, Aneta Sroczyk i inni. Liturgiczną służbę ołtarza sprawowali Marcin Kochman i Filip Dedio. W wydawaniu posiłków na postojach i noclegach, tak jak zawsze służyli pielgrzymom Adam Glac i jego syn Jacek Glac.
  Nad sprawnym przejazdem na trasie siedmiu grup pielgrzymkowych czuwała ósma grupa tzw. Lotna Brygada w składzie: Tomasz Harpula – prowadzący, Krzysztof Chmiel, Paweł Cieślachowski, Jaromir Golenia, Szymon Harpula, Paweł Kisiel, Bogusław Kukla, Tomasz Mielcarek, Piotr Noworol, Rafał Noworol, Tomasz Pawłowski, Krzysztof Pupka, Andrzej Szczupak i Robert Władyka. Pomagali im w każdej z siedmiu grup prowadzący w kolejności: Grzegorz Szubart, Wiesław Dedio, Emil Curzytek, Stanisław Drążek, Wiesław Pieniążek, Jarosław Kowalewski i Janusz Cierpisz. W każdej grupie kolarzy byli też zamykający w kolejności to: Piotr Frączek, Dariusz Hanus, Kazimierz Dziedzic, Kazimierz Wojnarski, Jacek Kapusta, Krzysztof Jamróg i Stanisław Dawidowicz. Organizatorem pielgrzymki już po raz kolejny był Mariusz Sroczyk,
którego wspierali inni pielgrzymi. W sprawach organizacyjno-porządkowych pomagał Kazimierz Dziedzic. Przypominali oni o obowiązku korzystania z kasku rowerowego podczas jazdy na rowerze i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także stosowania się do poleceń osób funkcyjnych w kamizelkach odblaskowych. Kronikarzem pielgrzymki był Robert Kochman Sekretarz Powiatu Łańcuckiego. Wykonał on też dokumentację fotograficzną pielgrzymki wraz z Janem Ziębą z Rzeszowa, który na rowerze zdobył Wielką Złotą Kolarską Odznakę Pielgrzyma PTTK. W ciągu kilkunastu ostatnich lat odwiedził on ponad tysiąc kościołów, co też zdołał udokumentować. Tylko nieco mniej kościołów na rowerze odwiedziły Irena Dziak z Wysokiej i Maria Rejman z Łańcuta, które też zdobyły Złote Odznaki. Do tego grona ostatnio dołączyła Magdalena Morelowska z Łańcuta. W pielgrzymce po raz 22. uczestniczył Edward Krauz, organizator pierwszych czternastu dotychczasowych pielgrzymek. Cieszył się, że też w tym roku pielgrzymowali z nim jego zięć i wnuki. Wśród ciekawostek i osobliwości tegorocznej pielgrzymki warto podkreślić, że na 156 pielgrzymów 14 nie ukończyło 18 lat i jechało pod opieką rodziców czy opiekunów. Wśród nich po raz pierwszy na rowerze pielgrzymowali dwaj dziesięciolatkowie: Oskar Tabin z Paryża pod opieką cioci Elżbiety Tabin oraz Maximilian Pysiewicz z tatą Jarosławem Pysiewicz obecnie mieszkający z rodziną w Norwegii w okolicach Oslo. Najmłodszą uczestniczką już po raz drugi była sześcioletnia Lena z Soniny, która pielgrzymowała wraz z tatą Bogdanem Drożdżem i bratem Kacprem (12 lat). Najstarszym kolarzem był Roman Kapusta z Urzejowic, który w tym roku ukończył 83 lata. Doświadczenia organizacyjne z łańcuckich pielgrzymek przeszczepiał na grunt polonijnych pielgrzymek w USA Zbigniew Domka. Po raz pierwszy w tym roku w pielgrzymce wzięło udział 40 nowych uczestników, wśród których na rowerze pojechała w zakonnym habicie Siostra Józefitka Benedetta Wiśniowska cssj z parafii pw. Nawiedzenia NMP w Tuchowie.
  W piątek 4 sierpnia br. większość pielgrzymów wróciła autokarem do Łańcuta. Dziesięciu kolarzy wróciło w ciągu jednego dnia na rowerach z Częstochowy do Łańcuta pokonują jednorazowo dystans ponad 300 km z średnią prędkością ponad 23 km/h. W tej grupie byli mieszkańcy powiatu łańcuckiego: Paweł Cieślachowski, Jarosław Golenia, Tomasz Mielcarek, Andrzej Szczupak i Katarzyna Harpula. Nieco dalej do powiatu przeworskiego szczęśliwie dojechali: Krzysztof Chmiel, Emil Curzytek, Kazimierz Dziedzic, Jacek Kapusta i do powiatu rzeszowskiego Tomasz Pawłowski. W tym roku w pielgrzymce wzięło udział 70 kobiet i 86 mężczyzn, co spełnia parytet w 45 procentach.
  XXII Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę była dla wielu z nas czasem modlitewnej refleksji i wspólnego ponoszenia trudności, niewygód w grupie dobrych przyjaciół gotowych nieść pomoc. Niektórzy z pielgrzymów swoimi przeżyciami podzieli się z redaktorką Marią Kopacką-Fornal z Biura Prasowego „@JasnaGóraNews” opublikowanymi na
www.jasnagora.com .
Tekst Robert Kochman
Zdjęcia Robert Kochman, Jan Zięba