XXI Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę

29-07-2022

  XXI Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę w dniach od 31 lipca do 5 sierpnia 2022 r. rozpocznie się w niedzielę od Mszy Świętej o godz. 8.00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie przy ul. Farnej. Patronat nad pielgrzymką, jak co roku objął Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń. Uczestnictwo w pielgrzymowaniu na rowerze potwierdziło 141 osób, w wieku od 5 lat do 82 lat.
  W ciągu pięciu dni pielgrzymi w żółtych koszulkach z herbem Powiatu Łańcuckiego pokonają trasę około 360 km. Odwiedzą oni na pątniczym szlaku takie miejsca kultu religijnego jak: Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, Sanktuarium Matki Bożej z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich, zabytkowy drewniany kościółek pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach, średniowieczną Kolegiatę w Wiślicy, Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy oraz Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie k. Żarek.
  W czwartek 4 sierpnia br. o godz. 17.30 w Bazylice Jasnogórskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej będzie sprawowana Msza Święta przez: ks. Albina Pawłowskiego MS ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kobylance, ks. Andrzeja Żmudzkiego z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Chodaczowie oraz ks. Rafała Borcza z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Głębokiem, który pełni obowiązki kapelana pielgrzymki. Trzej kapłani podjęli trudy aktywnego wypoczynku, w każdym dniu będą sprawować Eucharystię i służyć opieką duchową. W tym roku rekolekcje w drodze odbywają się pod hasłem: „POSŁANI W POKOJU CHRYSTUA”.
  Na piątek 5 sierpnia br. dla większości został zaplanowany powrót autokarem do Łańcuta. Jednakże, tak jak i w minionych latach znajdzie się grupa kilku kolarzy, którzy będą wracali na rowerach z Częstochowy do Łańcuta i to nawet w ciągu jednego dnia. Organizatorem pielgrzymki jest Mariusz Sroczyk z Krzemienicy, który wspierany jest przez pielgrzymów. Pomoc medyczną zabezpieczają pielęgniarki Anna Skóra i Aneta Sroczyk, mechanikiem pielgrzymki jest Andrzej Chmura, kronikarzem pielgrzymki Robert Kochman, w wodę mineralną i produkty żywnościowe od wielu lat zaopatruje pielgrzymów Ryszard Kucha, transport bagaży Dariusz Gamracy. Prowadzącym grupę drugą i animatorem muzycznym pielgrzymki jest Wiesław Dedio.
  Nad sprawnym przejazdem na trasie sześciu grup pielgrzymki czuwa tzw. Lotna Brygada w składzie: Marek Zygmunt, Paweł Cieślachowski, Jaromir Golenia, Tomasz Harpula, Paweł Kisiel, Beata Nowak, Tomasz Pawłowski, Dariusz Tabin, Paweł Więcek, Dawid Więcek, Robert Władyka i Marcin Żal. Pomagają im łącznicy jadący w każdej z pięciu grup, którymi są: Łukasz Skawina, Andrzej Szczupak, Krzysztof Chmiel, Szymon Harpula, Piotr Frączek, Agata Dołęga. W każdej grupie kolarzy jest prowadzący i zamykający grupę. Organizatorzy przypominają o obowiązku korzystania z kasku rowerowego podczas jazdy na rowerze i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także stosowania się do poleceń osób funkcyjnych w kamizelkach odblaskowych. Dokumentację fotograficzną pielgrzymki będzie prowadził Jan Zięba, który na rowerze zdobył Wielką Złotą Kolarską Odznakę Pielgrzyma PTTK, gdyż w ciągu kilkunastu ostatnich lat odwiedził ponad tysiąc kościołów, co też zdołał udokumentować. Tylko nieco mniej kościołów na rowerze odwiedziły Irena Dziak i Maria Rejman, które zdobyły Złote Odznaki.
  W pielgrzymce weźmie też udział wraz z wnukami Edward Krauz, organizator czternastu dotychczasowych pielgrzymek. Wśród ciekawostek i osobliwości tegorocznej pielgrzymki warto podkreślić, że na 141 pielgrzymów 11 nie ukończyło 18 lat i będą jechać pod opieką rodziców czy dziadków. Najstarszym kolarzem jest Roman Kapusta, który w tym roku ukończył 82 lata. Na rowerach pojedzie 58 kobiet, co stanowi 41 procent wszystkich pielgrzymów.
XXI Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę będzie przebiegać następującą trasą:
Dzień pierwszy-31 lipca (niedziela) Łańcut wyjazd godz. 9.30 - Malinie godz. 17.30 trasa ok. 83 km godz. 7.30 - zbiórka na parkingu za kościołem farnym w Łańcucie ul. Farna 20;
Dzień drugi – 1 sierpnia (poniedziałek) Malinie godz. 7.45 - Wiślica godz. 17.30 trasa ok. 75 km;
Dzień trzeci – 2 sierpnia (wtorek) Wiślica godz. 8.30 - Kozłów godz. 16.30 trasa ok. 66 km;
Dzień czwarty – 3 sierpnia (środa) Kozłów godz. 8.00 - Kroczyce godz. 17.00 ok. 65 km;
Dzień piąty- 4 sierpnia (czwartek) Kroczyce godz. 8.30 - Jasna Góra godz. 14.00 trasa 55 km;
Dzień szósty – 5 sierpnia (piątek) Częstochowa wyjazd z parkingu koło klasztoru na Jasnej Górze godz. 10.00 planowany przyjazd autokaru do Łańcuta parking przy ul. Cetnarskiego 2 godz. 17.00.
  W tym roku zdecydowana większość pielgrzymujących na rowerach legitymuje się zaświadczeniem o zaszczepieniu przeciw COVID-19. Jednakże tak jak w minionym roku pielgrzymi będą się stosować do obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych oraz przepisów obowiązujących uczestników ruchu drogowego w szczególności jedziemy na rowerach w kasku na głowie. Szczęść Boże na drogę.
Robert Kochman

Uwaga szczegółowy program i śpiewnik pielgrzymki do pobrania w załączonych plikach pdf. Po wydrukowaniu można je złożyć w małą podręczną książeczkę.