XII Festiwal kwiatów w Albigowej

25-07-2011

24 lipca po raz dwunasty w Albigowej zorganizowany został Festiwal Kwiatów. Publiczność mogła podziwiać kompozycje zrobione z kwiatów, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości. Festiwal rozpoczęła Msza Święta w kościele w Albigowej, po której odbyło się uroczyste przejście uroczystego korowodu z kwiatami na plac obok Domu Kultury. Po przybyciu na miejsce wszystkie kompozycje zostały zaprezentowane na głównej scenie. Hasłem tegorocznego festiwalu były „Kompozycje kwiatowe w wiklinie”, zaś wśród kwiatów dominowały głównie lilie.

Po prezentacji rozpoczęła się część artystyczna. Swoje występy przygotowały zespoły folklorystyczne oraz grupy taneczne – w tym także dziecięce. Gościnnie swoje umiejętności zaprezentowały zespoły Polonijne, biorące udział w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Występom towarzyszyły liczne konkursy oraz wręczanie dyplomów. Zainteresowani mogli skontaktować się z przedstawicielami Podkarpackiego Ośrodku Dworactwa Rolniczego w Boguchwale oraz z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Miały one swoje stoiska, przy których udzielali porad dla rolników. Festiwal zakończyła zabawa taneczna w wykonaniu zespołu „Irys”.

Organizatorami XII Festiwalu Kwiatów była Wojewódzka Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Rzeszowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Albigowej, Centrum Kultury Gminy Łańcut, Ośrodek Kultury w Albigowej, Stowarzyszenie „Dla Albigowej” oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Albigowej. Patronat honorowy pełnił Wójt Gminy Łańcut, sponsorem była firma  Techgraf, zaś patronat medialny zapewnił portal Lancut.org.

Występy taneczne dzieci

Dziecko w tradycyjnym stroju ludowym

Zespół folklorystyczny

Przemówienie Kazimierza Gołojucha