XI Powiatowy Konkurs Biologiczno-Ekologiczny z elementami zrównoważonego rozwoju
W miniony piątek, 21 marca br. odbył się, organizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie, XI Powiatowy Konkurs Biologiczno-Ekologiczny z elementami zrównoważonego rozwoju, pod hasłem „2014 Międzynarodowy Rok Rolnictwa Rodzinnego”. Patronat nad konkursem objęli Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń oraz prof. dr hab. Joanna Kostecka z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W zmaganiach konkursowych uczestniczyło 30 uczniów z 12 gimnazjów z terenu powiatu łańcuckiego oraz powiatu przeworskiego. Uroczystego otwarcia konkursu, którego organizatorką była Ludmiła Smęt –Dudziak, nauczycielka biologii w I LO w Łańcucie, dokonali Wicestarosta Łańcucki Józef Rzepka, prof. Joanna Kostecka oraz Dyrektor I LO Robert Szura. Zanim uczestnicy przeszli do rozwiązywania testu konkursowego, zostały wręczone dyplomy i nagrody dla zwycięzców za prezentacje multimedialne pt.: „Tradycyjne rolnictwo i agroturystyka kluczem do zachowania różnorodności biologicznej”. W czasie, gdy uczniowie rozwiązywali test konkursowy, nauczyciele-opiekunowie oraz uczniowie klas biologiczno-chemicznych I LO uczestniczyli w sesji naukowej dotyczącej zrównoważonego rozwoju, prowadzonej przez prof. dr hab. Joannę Kostecką z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Laureatami XI Konkursu Biologiczno-Ekologicznego w kategorii naukowej zostali:
I miejsce – Tomasz Grzywa z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Łańcucie (op. merytoryczny Maja Skoczylak)
II miejsce – Kinga Cebulak z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Białobrzegach (op. merytoryczny Renata Cebulak)
III miejsce – Aleksandra Domaradzka z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łańcucie (op. merytoryczny Maja Skoczylak)
Laureatami XI Konkursu Biologiczno-Ekologicznego w kategorii prezentacja multimedialna zostali:
I miejsce – Patrycja Sroczyk z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Rakszawie (op. merytoryczny Jolanta Czado)
II miejsce – Tomasz Grzywa z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Łańcucie (op. merytoryczny Maja Skoczylak)
III miejsce – Karolina Rymanowska z Zespołu Szkół w Krzemienicy (op. merytoryczny Małgorzata Bielec)
Wyróżnienia otrzymały:
Kinga Cebulak z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Białobrzegach (op. merytoryczny Renata Cebulak)
Aleksandra Zasada z Publicznego Gimnazjum im. Obrońców Westerplatte w Dąbrówkach (op. merytoryczny Izabella Kuźniar)
Laureaci konkursu otrzymują dodatkowe punkty przy rekrutacji do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych województwa podkarpackiego.
Nagrody w postaci cennych naukowych książek ufundował Starosta Łańcucki; gry ekologiczne, filmy przyrodnicze i pomoce do badania ekosystemów ufundował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska; atlasy biologiczne i geograficzne – Wydawnictwo „Nowa Era”.