Wyrosło dobro

03-11-2008

Zapadający mrok i chłód pogodnego wieczoru, zapalone znicze ustawione w kształt krzyża, kołyszące się na wietrze sztandary „Solidarności” i Powiatu Łańcuckiego. I słowa modlitwy w intencji beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki.

W sobotę 18 października br., w wieczór poprzedzający 24. rocznicę śmierci kapelana „Solidarności”, młodzież II LO w Łańcucie w kościele farnym przypomniała najważniejsze wydarzenia, związane z życiem kapłana – męczennika. Przypomniała jego głęboką wiarę w Boga, miłość do ojczyzny i ogromne poświęcenie. Mimo tego, że wiedział co go może czekać, upominał się o człowieka, o jego godność, o jego prawa. Dlatego w koncercie pieśni religijnych i patriotycznych nie brakło „Murów” Jacka Kaczmarskiego i pieśni „Ojczyzno ma”, kojarzonej powszechnie ze stanem wojennym, do której ostatnią zwrotkę dopisano już po śmierci Popiełuszki. Przypomniane zostały też słowa Jana Pawła II, który powiedział, że z tej śmierci wyrośnie dobro, tak jak z krzyża zmartwychwstanie.
  Zaledwie 37 letni kapłan zginął z rąk funkcjonariuszy SB. Ostatnią mszę odprawił 19 października 1984 roku. Potem został uprowadzony. Jego grób na warszawskim Żoliborzu jest miejscem pielgrzymek milionów ludzi.
  Na zakończenie rocznicowych uroczystości przedstawiciele MKK NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, KZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” w Starostwie Powiatowym i Starosta Łańcucki złożyli kwiaty przy kościele farnym w miejscu, gdzie znajduje się urna z ziemią z grobu ks. Popiełuszki. Urna została wmurowana 18 maja 2007 r., kiedy do Łańcuta przybyła z Warszawy pielgrzymka od grobu sługi bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Wtedy też na ścianie kościoła farnego umieszczony został potrójny krzyż z najważniejszym przesłaniem: Zło dobrem zwyciężaj.
Bernadetta Kochman, "Gazeta Łańcucka" listopad 2008 r., 11/161

Młodzież II LO w Łańcucie w kościele farnym przypomniała najważniejsze wydarzenia, związane z życiem kapłana – męczennika. Fot. BK