Winnice w Powiecie Łańcuckim - dlaczego nie.

16-05-2007
W szkoleniu tym, dzięki współpracy Portalu Lokalnagielda.pl ze Starostwem Powiatowym w Łańcucie, wzięło udział 8 rolników z naszego Powiatu. Chętnych było więcej jednakże nie wszystkim odpowiadał termin tego wyjazdu.

Szkolenie przeprowadzone zostało przez autorytet w dziedzinie hodowli winorośli w Polsce pana Romana Myśliwca, który w terenach jasielskich prowadzi winnice od 25 lat.

Kilka tygodni temu LokalnaGielda.pl zamieściła informację o osobach mających wizję stworzenia na terenach powiatu łańcuckiego winnic. Okazuje się bowiem, że tereny znajdujące się we wsiach Albigowa, Tarnawka, Husów, Handzlówka, Cierpisz znakomicie nadają się na prowadzenie tego typu działalności. Dodatkowo trzeba dodać, że większość tych obszarów nie jest zagospodarowana pod inne uprawy ze względu na ukształtowanie terenu.

Winnice to nie tylko produkcja wina, ale przede wszystkim możliwość rozwinięcia sieci gospodarstw agroturystycznych nastawionych na dynamicznie rozwijającą się w Europie turystykę „winiarską”. Powstanie takich gospodarstw na terenie powiatu niewątpliwie zwiększyło by jego turystyczną atrakcyjność, dając dodatkowo zatrudnienie rolnikom przy jednoczesnym zagospodarowaniu nieużytków.

Dostrzegając tę szansę dostrzegło Starostwo, które zaangażowało się w promocję tego pomysłu. Aby ten pomysł wdrożyć w życie potrzebne jest jednak większe zainteresowanie się tym „problemem” ze strony Gmin i Sołtysów. Rozpoczęcie takiej działalności wymaga początkowo sporych nakładów finansowych, które ze względu na charakter uprawy zaczynają się zwracać dopiero po upływie trzech lat. Wiadomym jest, że bez pomocy władz w uzyskaniu środków pomocowych z funduszy unijnych na szkolenia, zakup sadzonek i wdrożenie zintegrowanego systemu gospodarstw winiarskich, realizacja tego pomysłu będzie bardzo trudna.

Perspektywy rozwoju tej dziedziny rolnictwa i turystyki w Polsce pokazują jednoznacznie, że warto się tym tematem poważnie zainteresować.

opracowano dzięki uprzejmości LokalnaGielda.pl