Wiem, co jem

24-02-2020

Podnoszenie świadomości na temat planowania posiłków powinno być jedną z najważniejszych ścieżek edukacyjnych współczesnej dydaktyki, nie na darmo mawia się „jesteś tym, co jesz”. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, już po raz drugi  II Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim zorganizowało konferencję naukową „Czy wiesz, co jesz?” poświęconą tematyce zdrowej żywności i świadomego planowania posiłków, pod honorowym patronatem Dyrektora Instytutu Technologii Żywności i Żywienia Uniwersytetu Rzeszowskiego dra hab. prof. UR Ireneusza Kapusty oraz Starosty Łańcuckiego Adama Krzysztonia.

Organizatorem konferencji jest II Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie wspólnie z dwoma jednostkami Uniwersytetu Rzeszowskiego: Instytutem Technologii Żywności i Żywienia oraz Zakładem Chemii i Toksykologii Żywności. Otwierając konferencję, wicestarosta łańcucki Barbara Pilawa-Kraus podkreśliła rolę ciągłego uzupełniania wiedzy w dziedzinie odżywiania się, by budować dobre nawyki, które zaprocentują zdrowiem na przyszłość.

Liczni goście, w tym przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy placówek oświatowych, uczniowie okolicznych szkół podstawowych wraz z nauczycielami brali udział w wykładach i warsztatach, podnoszących świadomość na temat zdrowej żywności lub zagrożeń wynikających ze złych wyborów dietetycznych.  Wykład inauguracyjny dr hab. prof. UR Małgorzaty Dżugan uświadomił słuchaczom, jak niebezpieczne i szkodliwe nie tylko dla ciała, ale i ducha, może być częste wybieranie szybkiej w przygotowaniu, wysoko przetworzonej żywności. Niejako przy okazji – dzień konferencji wypadał w Tłusty Czwartek – poznaliśmy „Całą prawdę o pączkach”, którą przygotowała dr Anna Pasternakiewicz.

W części warsztatowej zobaczyliśmy widowiskowy pokaz kuchni molekularnej przygotowany przez mgra inż. Pawła Hanusa. O szkodliwości napojów zwanych „energetykami” przekonywał dr inż. Michał Miłek, równocześnie wskazując co i z jakich komponentów możemy sami przygotować w domu tak, by służyło naszemu zdrowiu. Degustacja potwierdziła, że warto się postarać.

Słuchacze Medycznej Szkoły Policealnej w Łańcucie miło zagospodarowali czas w przerwie miedzy wykładami, pokazując kosmetyki naturalne oraz japoński manicure. Prezentowali też  inne działania ważne dla ratowania życia jak np. pierwszą pomoc dla osób w różnym wieku, od niemowlęcia po osobę dorosłą, oraz zachowania służące zdrowiu.

Stoisko miała też łańcucka filia Biblioteki Pedagogicznej, prezentująca publikacje na temat zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia. Chętni mogli skorzystać z zestawienia bibliograficznego obejmującego publikacje w książkach i czasopismach.

Swoje pole do popisu mieli także uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie, którzy wzięli udział w konkursie kulinarnym. Ich zadaniem było przyrządzenie  dwóch potraw w zdrowej wersji, a składnikiem bazowym był wylosowany wcześniej owoc i warzywo. Bez wątpienia młodzież spisała się świetnie, prezentując kolorowe, pięknie wyglądające, pyszne i – przede wszystkim – zdrowe potrawy.

Konferencja przebiegła pod znakiem łączenia przyjemnego z pożytecznym. Młodzież, zachęcona atrakcjami, niejako mimochodem zdobyła wiedzę, która pomoże podnieść świadomość żywieniową, ponieważ dzisiejsze wybory dietetyczne decydują o zdrowym jutrze. Uczniowie zobaczyli także, że wspólne przygotowywanie potraw i wspólne ich jedzenie to najlepsze zajęcie integrujące. Stół bowiem jest najbardziej metaforycznym meblem w naszych domach – to przy nim zasiadamy do wspólnego posiłku, dzieląc się wrażeniami z każdego dnia, to właśnie stół bardzo często nas jednoczy. Warto więc zadbać o kilka kwestii: by przynajmniej raz dziennie zjeść rodzinny, wspólny posiłek i poświęcić chociaż chwilę dla swoich bliskich, ale także, by wyrobić nawyk świadomego przyrządzania potraw wartościowych i przemyślanych. A nagrodą będzie smaczne, dobrej jakości jedzenie i owocne, dobre relacje między nami. 

tekst: Magdalena Dul-Kuźniar

zdjęcia:  Bernadetta Kochman