Ważą się losy tegorocznego kontraktu dla podkarpackich szpitali

07-01-2010

Podkarpackie szpitale nadal nie podpisały z Narodowym Funduszem Zdrowia kontraktów na leczenie w publicznej służbie zdrowia w 2010 r. Zaproponowana przez rzeszowski oddział NFZ wysokość kontraktów była średnio o 20 proc. niższa od ubiegłorocznych. Przyjęcie takich warunków doprowadzi do zadłużenia wszystkie publiczne szpitale w Podkarpaciu, pociągnie za sobą zwolnienia personelu oraz rezygnację z najbardziej deficytowej działalności medycznej.
  Przedstawiciele Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego i dyrektorzy szpitali na zaproszenie Posła Kazimierza Moskala uczestniczyli 6 stycznia 2010 r. w Warszawie w posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, Przewodniczący Konwentu przedstawił parlamentarzystom przyjęte 4 stycznia br. w Rzeszowie stanowisko Konwentu w sprawie propozycji NFZ kontraktowania świadczeń medycznych dla publicznych placówek ochrony zdrowia w województwie podkarpackim.
  Również w części przeznaczonej dla wystąpień gości wypowiadali się Starosta Strzyżowski Robert Godek, Członek Zarządu Związku Powiatów Polskich, Bernard Waśko - Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie i Krzysztof Przyśliwski - Prezes Zarządu "Centrum Medycznego w Łańcucie" Sp. z o.o., przedstawiając kolejno dramatyczną sytuację, grożącą poważnymi konsekwencjami dla publicznych placówek ochrony zdrowia. Obecni byli także przedstawiciele z innych regionów Polski, m.in. Starosta Lubelski Paweł Pikula, Marek Wójcik z Biura Związku Powiatów Polskich, a także kierownicy placówek ochrony zdrowia oraz media.
  Aktywny udział naszych przedstawicieli w sejmowej Komisji Zdrowia miał na celu poinformować i przekonać parlamentarzystów oraz stronę rządową reprezentowaną przez Ewę Kopacz, Minister Zdrowia i Jakuba Szulca, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia o podjętym proteście przeciwko dyskryminowaniu publicznych placówkach ochrony zdrowia w Województwie Podkarpackim, czego wyrazem była propozycja NFZ drastycznie niskiego kontraktowania świadczeń medycznych na 2010 r. w porównaniu do innych województw w Polsce.
  Komisja wysłuchała informacji o stanie kontraktowania usług medycznych na 2010 r. w różnych regionach Polski. W wystąpieniach poselskich zaakcentowano odmienność sytuacji na Podkarpaciu. Głównie też do sprawy Podkarpacia odnosiła się w swojej wypowiedzi Minister Kopacz, generalnie nie akceptując przedstawianych argumentów.
  W trakcie posiedzenia Komisji Minister Kopacz poinformowała o zaproszeniu do Ministerstwa Zdrowia na czwartek 7 stycznia br. na godz. 15.00 przedstawicieli Związku Powiatów Polskich, w tym Podkarpacia na dalsze rozmowy dotyczące wysokości kontraktów dla publicznych szpitali w Województwie Podkarpackim. Mamy nadzieję, że uda się znaleźć kompromis, który zostanie zaakceptowany przez obie strony i nie będzie trzeba organizować w najbliższym czasie przed Ministerstwem w Warszawie manifestacji w sprawie ratowania podkarpackich szpitali.
Robert Kochman