W II LO w Łańcucie otwarto wystawę o bł. Natalii Tułasiewicz

04-06-2022

  Błogosławiona Natalia Tułasiewicz - wyniesiona na ołtarze przez Jana Pawła II w gronie 108 męczenników II wojny światowej - została niedawno ogłoszona patronką polskich nauczycieli. Można zapoznać się z jej życiem i dziełem oglądając wystawę prezentowaną w bibliotece II LO w Łańcucie. Szkoła zaprasza do zwiedzania wystawy we wtorek w godzinach od 8.00 do 14.00, wejście od ulicy Grunwaldzkiej.
  W piątek 3 czerwca 2022 r. w II LO w Łańcucie wicestarosta łańcucki Barbara Pilawa-Kraus dokonała otwarcia wystawy w obecności wicedyrektorów Zespołu Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie: Doroty Grzesik i Pauliny Oratowskiej. W imieniu Rady Rodziców Szkoły Sekretarz Robert Kochman przekazał książki autorstwa Natalii Tułasiewicz zatytułowane: „Przeciw barbarzyństwu”, „Być poetką życia. Zapiski z lat 1938-1943” oraz „Poprzez ziemię ukochałam niebo”. Gdy wystawa opuści mury II LO w Łańcucie w bibliotece szkolnej pozostaną książki, które przypomną i pozwolą lepiej poznać sylwetkę Błogosławionej mogącej być wzorem dla nauczycieli i uczniów. W otwarciu wystawy uczestniczyli reprezentanci nauczycieli: ks. Łukasz Mendyk, Jolanta Szpunar, Bernadetta Kochman i opiekunka osoby niepełnosprawnej Anna Słotwińska-Plęs. Reprezentując II LO w Łańcucie, na zaproszenie Małgorzaty Rauch Podkarpackiej Kurator Oświaty wzięły one udział w audycji radiowej poświęconej bł. Natalii Tułasiewicz na antenie Katolickiego Radia VIA w Rzeszowie. Nagranie radiowe z dnia 9 maja 2022 r. można odsłuchać ze strony www.ko.rzeszow.pl
  W uroczystym otwarciu wystawy wzięła też udział młodzież. Szkoła Medyczna w Łańcucie i II LO w Łańcucie były reprezentowane przez uczennice w koszulkach z logiem. W najbliższych dniach ponad sześciuset uczniów w zorganizowanych grupach będzie miało możliwość zapoznania się z wystawą. W sąsiedztwie największej spośród szkół Powiatu Łańcuckiego znajduje się też druga powiatowa szkoła oraz parafia farna w Łańcucie, skąd można się spodziewać kolejnych chętnych do zwiedzania wystawy o bł. Natalii Tułasiewicz.
Tekst: Robert Kochman
Zdjęcia: Bernadetta Kochman