Uroczysty wieczór autorski Hansa Bollingera

09-10-2018

5 października 2018 r. II Liceum Ogólnokształcące i Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiły na literackie spotkanie z Hansem Bollingerem, który promował swoją książkę „W drodze przez Polskę”. Wieczór autorski był szczególnie uroczysty, bo towarzyszyło mu wręczenie Medalu Komisji Edukacji Narodowej przez Małgorzatę Rauch Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Honorowym patronatem spotkanie objęli Burmistrz Miasta Łańcuta Stanisław Gwizdak oraz Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń.

Hans Bollinger jest niemieckim pedagogiem, muzykiem i pisarzem, jednak często odwiedza nasz kraj, okazując nim żywą fascynację. Podczas spotkania mówił o dwóch przyczynach związków z Polską. Jedną jest wspomnienie z dzieciństwa, gdy jeden z nauczycieli pokazywał mu filmy o Europie Wschodniej oraz dużo o niej opowiadał. Druga zaś – istotniejsza – to małżeństwo z Polką, dla której odbył swoją pierwszą podróż do naszego kraju. Później przyszły kolejne wizyty. Autor nie poprzestał jednak na osobistej fascynacji naszą ojczyzną, lecz rozszerzył ją na działalność edukacyjną i społeczną. Stał się inicjatorem „Spotkań na granicy” pozwalających na promowanie polskich artystów wśród publiczności europejskich nacji. Wiele zawdzięcza mu też młodzież, gdyż Hans Bollinger jest twórcą projektów służących wymianie doświadczeń między uczniami szkół polskich, niemieckich i ukraińskich. Wyjazdy i spotkania pozwalają młodym poznawać kulturę sąsiednich państw, a za sprawą tej działalności autor stał się przyjacielem kilkudziesięciu podkarpackich szkół.

Podczas wieczoru autorskiego Hans Bollinger przedstawił książkę – zapis wrażeń i wspomnień z pobytów w Polsce, o której mówi: „kiedy podróżuje się przez kraj, poznaje się tylu miłych i uprzejmych ludzi oraz odwiedza się tak wiele miejsc, wówczas powstają też historie. I te właśnie zapisałem”. Autor podkreślał również, że był obserwatorem zmian, jakie zaszły w naszej ojczyźnie w ciągu kilkudziesięciu lat, a ich zobrazowanie oparł na zdaniu Doroty Simonides „Polska nie leży, Polska pracuje”, dosadnej odpowiedzi na pytanie „Gdzie leży Polska?”. Opowieść o książce, obok zapisu obserwacji społecznych, zawierała również elementy osobiste związane z historią poznania żony. Państwo Bollingerowie już po 14 spędzonych wspólnie dniach postanowili wziąć ślub i do dzisiaj są szczęśliwym małżeństwem. Pełna wzruszających i bawiących anegdot opowieść wzbogacona została akcentami muzycznymi w wykonaniu autora. Towarzyszyły mu nauczycielki II LO: jako tłumacz – Beata Kucaj, zaś jako lektor fragmentów książki - Jolanta Markowska.

Spotkanie zostało uwieńczone uroczystym wręczeniem Hansowi Bollingerowi Medalu Komisji Edukacji Narodowej przez Panią Małgorzatę Rauch Podkarpackiego Kuratora Oświaty. W wygłoszonym przemówieniu autor odniósł się nie tylko do swojej roli w zacieśnianiu polsko-niemieckich więzi. W poruszający sposób ukazał je w kontekście historii obu narodów. Nagrodzonemu gratulowali przedstawiciele władz samorządowych, zaś uczniowie II LO przygotowali prezenty w postaci występów cymbalistki Pauliny Wojtyny,  muzycznego duetu Patrycji Pery i Adriana Waliszaka, a także projekcji zdjęć, w których młodzi fotografowie starali się uchwycić piękno naszego regionu.

Osobowość i gawędziarskie zacięcie Hansa Bollingera podbiły serca żywo reagującej publiczności, co zaowocowało ciepłą, rodzinną atmosferą. A spotkanie pośród wspólnych wzruszeń i uśmiechów stanowiło kolejny krok w rozwijaniu dobrych relacji polsko-niemieckich.

tekst: Agnieszka Kusz (II LO Łańcut)

zdjęcia: Bernadetta Kochman