Upamiętnili płk Jerzego Potockiego

05-12-2022

Wydawnictwo Editions Spotkania w Warszawie wydało książkę „Żołnierz i dyplomata. Pamiętnik” autorstwa Jerzego Potockiego, pułkownika WP, ziemianina i dyplomaty, młodszego brata ostatniego łańcuckiego ordynata Alfreda Antoniego hr. Potockiego. Jerzy Józef hr. Potocki adiutant Marszałka Józefa Piłsudskiego, Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasador Polski w Ankarze i Waszyngtonie, ur. 21 stycznia 1889 r. w Wiedniu, zm. 20 września 1961 r. w Lozannie. Jego syn Stanisław Potocki w 2001 r. sprowadził z Szwajcarii do Łańcuta prochy ojca, matki, babki i stryja.
  W piątek 2 grudnia 2022 r. w rodzinnej krypcie Potockich w kościele farnym w Łańcucie przy trumnie Jerzego Potockiego została wystawiona warta honorowa przez łańcucką grupę rekonstrukcyjną w umundurowaniu wojskowym z okresu II RP (wzór z 1919 r.), złożono kwiaty i odmówiono modlitwę za zmarłych. W uroczystości wzięli udział Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki, Barbara Pilawa-Kraus Wicestarosta Łańcucki, Robert Kochman Sekretarz Powiatu Łańcuckiego, Wit Karol Wojtowicz Dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie, Wrzesław Żurawski Radny Miasta Łańcuta, Antoni Dziugieł Prezes Zarządu Fundacji BASK w Albigowej, Paweł Fangor, Dariusz Fangor i Maksymilian Falach. Byli też reprezentanci rodziny Potockich, a wśród nich Piotr Jegliński i Katarzyna Jeglińska z Oficyny Editions Spotkania.
Tekst i zdjęcia Robert Kochman