Upamiętnienie Błogosławionej Rodziny Ulmów w Niemczech

21-03-2024

Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego Marek Uberman oraz Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń wzięli udział w upamiętnieniu Błogosławionej Rodziny Ulmów w niemieckim klasztorze Gräfinthal, w partnerskim dla Powiatu Łańcuckiego Powiecie Saarpfalz.

To pierwsze takie upamiętnienie Błogosławionej Rodziny Ulmów w Niemczech. W Opactwie Benedyktyńskim Gräfinthal posadzono dziewięć jabłoni pamięci. Była to uroczystość zapowiadająca powstanie w tym miejscu pomnika błogosławionej rodziny. Liczba drzewek bezpośrednio nawiązuje do Wiktorii i Józefa Ulma wraz z dziećmi i jest kontynuacją akcji „Po owocach ich poznacie” zainicjowanej przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Mszę świętą, poprzedzającą uroczystość w której wzięli udział przedstawiciele Powiatów Łańcuckiego i Przemyskiego,  celebrował ks. Bp Stanisław Jamrozek.

W uroczystości uczestniczyła Anke Rehlinger premier Kraju Saary. Z polskiej strony w sadzeniu drzewek wzięli udział Konsul Generalna RP w Kolonii Anita Mikołajczak, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch, Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego Marek Uberman oraz Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń. Obecny był również Teophil Gallo starosta partnerskiego Powiatu Saarpfalz oraz dr Marcin Chorązki reprezentujący Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowe im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Fot. Anna Magda biuro prasowe UMWP