Umowy na Ekopracownie podpisane

29-06-2023

27 czerwca 2023 r. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim starosta łańcucki Adam Krzysztoń oraz wicestarosta łańcucki Barbara Pilawa-Kraus podpisali umowy dotacyjne z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, na realizację Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, w ramach którego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza oraz w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie powstaną Ekopracownie - zielone serce szkoły.

W podpisaniu umów uczestniczyły Agata Sońska - Skarbnik Powiatu Łańcuckiego, a także dyrektorzy szkół, w których zostaną wykonane Ekopracownie, tj.  Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie Maria Buk-Kalinowska oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie Renata Chudzicka.

"Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej"

Celem Programu jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa (w tym dzieci i młodzieży) w zakresie tematyki: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

W ramach projektu pn. „Ekopracownia OZE w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie (powiat łańcucki)” planuje się wyremontować salę lekcyjną, zakupić podstawowe jej wyposażenie, a ponadto zestaw do badania jakości wody, gleby, powietrza oraz zestawy: energia słoneczna - ogniwa fotowoltaiczne, energia odnawialna – zestaw, energia wiatru -  zestaw demonstracyjny.

Główny celem utworzenia Ekopracowni OZE jest działanie na rzecz ochrony środowiska, a w tym przygotowywanie uczniów do oszczędności zasobów i energii, zmniejszenia kosztów eksploatacji,zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych oraz poprawa wizerunku powiatu jako odpowiedzialnego i zaangażowanego podmiotu w edukację ekologiczną. Zakupione pomoce dydaktyczne będą służyć budzeniu zainteresowań uczniów nowymi technologiami i rozwiązaniami mającymi na celu poprawę ochrony środowiska.

Wartość zadania: 82 884,08 zł, w tym wnioskowana kwota dotacji: 74 595,67 zł (90%), wkład własny: 8 288,41 zł.

W ramach projektu pn. „Ekopracownia OZE w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego (powiat: łańcucki)” planuje się wykonać prace remontowe pracowni,zakupić jej wyposażenie a także projektor multimedialny, aparat fotograficzny, mikrofon do nagrywania bezprzewodowego, rolety – smart home, zestaw – smart home oraz panel sterujący – smart home. Projekt zakłada realizację programu edukacyjnego ,,EKOLOGICZNE ZS2”wśród młodzieży uczącej się w ZS2 oraz klas 8 szkół podstawowych powiatu.

Wartość zadania: 84 930,25 zł, w tym wnioskowana kwota dotacji: 75 000,00 zł (88,31%), wkład własny: 9 930,25 zł.

fot. PUW w Rzeszowie