Tydzień Europy w Saarpfalz

15-05-2023

  Delegacje polskich powiatów: łańcuckiego, lubaczowskiego, przemyskiego, krakowskiego, ostrzeszowskiego oraz ukraińskich samorządów świętowały Tydzień Europy w dniu 12 maja 2023 r. w Homburgu, stolicy Powiatu Saarpfalz w Niemczech. Podczas uroczystego spotkania władz samorządowych, partnerów „Międzynarodowego Sojuszu na rzecz pokoju i wspólnoty w Europie” podpisanego 4 lipca 2022 r. miało miejsce wręczenie certyfikatów członkostwa honorowego w EuRegio SaarLorLux+. Sojusz ten jest podstawą, aby wspólnie pielęgnować świadomość oraz utrzymywać wartości, jak również dobre tradycje, które powinny być przekazywane przyszłym pokoleniom, co przyczyni się do umocnienia pokoju i wspólnoty w Europie.

  Przedstawiciele z Polski, Niemiec, Francji i Ukrainy podpisali też sojusz dotyczący kooperacji muzealnej z zakresu górnictwa i przemysłu naftowo-gazowniczego, którego prekursorem na podkarpaciu był Ignacy Łukasiewicz, związany także z Łańcutem. Dzięki wcześniejszym rozmowom niemieckie Muzeum Górnictwa w Bexbach i francuskie Muzeum Górnictwa w Moselle nawiązały współpracę, z zaproponowanym przez Starostę Łańcuckiego, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Ze strony polskiej dokument podpisali Dyrektor Muzeum w Bóbrce Barbara Olejarz oraz Wiceprezes Związku Powiatów Polskich Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki.

  W trakcie wizyty w Polsce dr Theophil Gallo Starosta Powiatu Saarpfalz-Kreis wraz z niemiecką delegacją zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Starosta Adam Krzysztoń w swoim przemówieniu w Homburgu nawiązał do tego wydarzenia i listu Starosty Gallo oraz decyzji papieża Franciszka o beatyfikacji Rodziny Ulmów 10 września 2023 r. w Markowej. Niemieccy żandarmi zamordowali 24 marca 1944 r. w Markowej dziewięcioosobową polską rodzinę wraz z ośmiorgiem ukrywanych osób z żydowskich rodzin. Dokonały się rzeczy okropne, ale czasem wystarczy powiedzieć słowo „przepraszam”, tak jak zrobili to wbrew komunistycznym władzom w 1965 r. w swoim orędziu biskupi polscy do niemieckich pisząc: „przebaczamy i prosimy o wybaczenie”. Słowa te zaowocowały i dzięki temu rozpoczęła się polsko-niemiecka współpraca. Starosta Adam Krzysztoń zaprosił niemieckich i ukraińskich przyjaciół do Polski na uroczystości beatyfikacyjne Rodziny Ulmów.
  Ponadto Starosta dr Theophil Gallo ogłosił Dekadę Młodzieży Europejskiej, która będzie dalszym motywem przewodnim samorządowej współpracy i odpowiedzialności.
  Powiat Łańcucki reprezentowali Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki, Halina Golec Członek Zarządu Powiatu Łańcuckiego i Monika Guzek pracownik Starostwa Powiatowego w Łańcucie.
  Partnerskie delegacje były pod wrażeniem gościnności Starosty Powiatu Saarpfalz dr Theophila Gallo oraz kierownika wydziału współpracy z zagranicą dr Violetty Frys.
Tekst i zdjęcia Monika Guzek