Turniej łamigłówek w II LO

19-03-2018

Młodzi matematycy w II LO, czyli „RUBIKUJ – Turniej Łamigłówek i Gier Logicznych” po raz piąty

  19 marca w II Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie odbyła się V edycja konkursu „RUBIKUJ - Turniej Łamigłówek i Gier Logicznych”. W tym roku wzięło w nim udział 18 trzyosobowych drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjów z powiatów łańcuckiego i przeworskiego.

  Konkurs składał się z czterech etapów, podczas których uczestnicy rozwiązywali zadania matematyczne - nie tylko zespołowo, ale też indywidualnie. Po dwóch pierwszych konkurencjach 3 zespoły awansowały do finału. Poziom zawodów był na tyle wysoki, że do wyłonienia trzeciej spośród najlepszych drużyn potrzebna była dogrywka. W finale zmagały się zespoły z Soniny, Rakszawy i Głuchowa. W czwartej części konkursu drużyny rozwiązywały futushiki, czyli grę logiczną, w której trzeba wziąć pod uwagę nierówności w celu wypełnienia kwadratu łacińskiego. Zawodnicy układali też domino oraz odpowiadali na krótkie, lecz tylko pozornie łatwe, pytania z zakresu wiedzy matematycznej.

  Podczas obrad jury, w którego skład wchodzili nauczyciele matematyki: Dorota Węglarska, Sylwia Jakielaszek i Dorota Dobek oraz Bartosz Kasprzyk, uczeń II LO i finalista Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego, uczestnicy mieli okazję zobaczyć prezentację „Antynomia Kłamcy” przedstawioną przez drugoklasistkę Patrycję Popek. W oczekiwaniu na wyniki konkursu goście wysłuchali także wierszy o matematyce „z przymrużeniem oka”, które powstały w ramach „Matematycznej Wiosny” w II LO. W związku z tym projektem uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty artystyczne i literackie, tworząc prace graficzne, fotografując oraz pisząc limeryki i fraszki nawiązujące do „królowej nauk”.

  A oto wyniki matematycznej rywalizacji konkursowej:

I miejsce: Zespół Szkół im. św. Jadwigi Królowej w Głuchowie (Monika Szczepańska, Damian Kwolek, Filip Omiatacz) opiekun: Katarzyna Pondel;

II miejsce: Szkoła Podstawowa im. Kapitana Wacława Nycza w Soninie (Michał Kosiorski, Jakub Kuźniar, Mateusz Wacnik) opiekun: Agnieszka Wacnik;

III miejsce: Publiczne Gimnazjum im. ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Rakszawie (Jakub Gnyp, Maksymilian Kulka, Michał Sroczyk) opiekun: Katarzyna Miś.

V edycja konkursu „RUBIKUJ - Turniej Łamigłówek i Gier Logicznych” pozwoliła uczniom II LO podzielić się matematycznymi zainteresowaniami z młodszymi kolegami, a także pokazać, że można się uczyć przez zabawę.

tekst Katarzyna Miara
zdjęcia Paulina Wiater