To już dziesiąty raz. Nie ma mocnych na cyklistów.

11-10-2005

Mimo trudnych warunków i niesprzyjającej pogody odbył się 1 października 2005 r. X Jubileuszowy Powiatowy Rajd Rowerowy Szlakiem Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Łańcuckiej. Była to doroczna impreza wpisująca się zarówno w Dni Powiatu Łańcuckiego jak również w Europejskie Dni Dziedzictwa i była imprezą zamykającą te dni. W porannej mgle i siąpiącym deszczu ponad 100 uczestników prawie w komplecie stawiło się na miejsca startu jubileuszowego rajdu aby w ten sposób uczcić patrona Powiatu Łańcuckiego św. Michała Archanioła i odwiedzić liczne  obiekty dziedzictwa kultury zlokalizowane na terenie powiatu łańcuckiego. Rowerzyści dodawali sobie otuchy stwierdzeniem ,”nie sztuka jechać w dobrej , słonecznej pogodzie , ale sztuka pokonać deszcz , wiatr i wytrwać do końca”. Był to rajd gwieździsty  i zorganizowany  w ten sposób, że uczestnicy równocześnie o godz. 9.oo wyruszyli na trzy ścieżki rowerowe: Albigowa-Handzlówka-Wysoka-Łańcut: Smolarzyny-Żołynia-Łańcut: Szlak Garncarski Czarna-Medynia Głogowska-Łańcut. Po raz pierwszy w rowerowej wycieczce uczestniczyli goście z zagranicy – samorządowcy z zaprzyjaźnionych z powiatem Łańcuckim miast Jasapati(Węgry) i Stryja (Ukraina), był nawet rowerzysta z Wenezueli. Atrakcją na szlaku garcarskim było jak zwykle prowadzenie grupy przez Panią Dyrektor Centrum Kultury Małgorzatę Wisz oraz  pokazy w pracowniach garncarskich     i żeremia bobrów w Zalesiu, natomiast w Handzlówce mieliśmy okazję zobaczyć wyjątkową galerię twórczości ludowej w gospodarstwie agroturystycznym u Państwa Beclów, nowo powstający skansen w budynku starej plebanii , w którym ze zdziwieniem wysłuchaliśmy relacji Pani Jadzi        o twórcy(samouku) akordeonów. Osobliwym zdarzeniem, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć było otwarcie poligonu paintballowego oraz wziąć udział   w atrakcyjnej zabawie . Na zakończenie rajdu w Łańcucie odbyła się runda honorowa wszystkich rowerzystów po ścieżkach Zespołu parkowo-Pałacowego oraz zwiedzenie Powozowni. Na obiektach rekreacyjno-sportowych Zespołu Szkół technicznych rozegrany został tradycyjny konkurs sprawnościowy  na torze przygotowanym przez Pana Jana Jabłońskiego z Rakszawy, który również zawody osobiście poprowadził i sędziował. Duża liczba chętnych do udziału w konkursie w ośmiu kategoriach wcale nie zraziła pań : Małgorzaty Gwizdak       i Magdaleny Skrobiś ze szkoły w Carnej, które dzielnie uporały się z gąszczem nazwisk i analizą wyników. Zwycięzcom Pan Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń wręczył nagrody ufundowane przez sklep rowerowy NSB SPORT_SERWIS w Rzeszowie , Firmę ELEKTRONIC S.C. z Łańcuta  oraz Starostwo Powiatowe Łańcucie. Wszyscy rowerzyści otrzymali również dyplomy za uczestnictwo w rajdzie. Po spożyciu smacznego bigosu i gorącej herbaty z ciastkami, wszyscy w wyśmienitych humorach , aczkolwiek nieco zmęczeni udali się do domów na zasłużony odpoczynek.
Organizatorem rajdu był jak zwykle Edward Krauz – pracownik Starostwa.
Patronat medialny obięło  Radio „VIA” i Gazeta Łańcucka.
Bezpieczeństwo na drogach zapewniła Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie.
Wszystkim uczestnikom, współorganizatorom, mediom, i instytucjom wspomagającym serdeczne podziękowanie składa  coroczny patron i uczestnik powiatowych rajdów- Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń

ostatnie wskazówki przed wyruszeniem na szlak Nie święci garnki lepią ... - krótkie warsztaty garncarskie na szlaku

w rajdzie uczestniczyli goście z Węgier i Wenezueli