Tablica Jana Pawła II

14-05-2008

W niedzielę 11 maja 2008 r. na placu przy kościele farnym w Łańcucie została poświęcona tablica upamiętniająca pobyt 31 sierpnia 1975 r. na Ziemi Łańcuckiej kard. Karola Wojtyły – późniejszego papieża Jana Pawła II.  Licznie zebrani wierni wzięli udział w podniosłej uroczystości podczas wieczornej mszy w Święto Zesłania Ducha Świętego.
  Cała Polska upamiętnia miejsca pobytu Karola Wojtyły – Jana Pawła II – mówił starosta Adam Krzysztoń w swoim przemówieniu podczas uroczystości. Polacy włączają się również do stawiania pomników Jana Pawła II na całym świecie. Szczególnie upamiętniane są te miejsca, które odwiedził osobiście. Ostatnio w Lurdeus we Francji w dniu 8 maja 2008 r. w Święto patrona Polski św. Stanisława Biskupa i Męczennika został odsłonięty i poświęcony przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, okazały pomnik z brązu Jana Pawła II, który rękami osłania symboliczny płomień świecy.
  Pomimo upływu trzech lat od śmierci Wielkiego Papieża Polaka, pamięć o nim wciąż jest bardzo żywa i istnieje społeczna potrzeba wyrażania naszego przywiązania do Ojca Świętego Jana Pawła II. Powstają rozmaite inicjatywy – pomniki, szlaki, fundacje, stypendia, które noszą Jego imię, które sam za życia pobłogosławił. Do tej pory w powiecie łańcuckim kilka szkół przyjęło imię Jana Pawła II, pozostało trochę pamiątek po Nim.
  Kilka tygodni po śmierci Jana Pawła II w dniu 29 kwietnia 2005 r. Rada Powiatu Łańcuckiego podjęła Uchwałę Nr XXIX/227/05 w sprawie ufundowania tablicy pamiątkowej w podzięce za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II na zewnątrz kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
  Dzięki życzliwemu podejściu do tej inicjatywy Proboszcza Parafii Fara w Łańcucie Księdza Prałata Władysława Kenara planowana lokalizacja pamiątkowej tablicy znalazła godne miejsce. Ponadto okazało się, że sam Kard. Karol Wojtyła był w Łańcucie i modlił się w naszym kościele parafialnym na trzy lata przed wyborem na Stolicę Piotrową. Wiele osób nie wie, o tym ważnym dla naszej lokalnej społeczności wydarzeniu. Stąd pomysł na treść tablicy pamiątkowej w brzmieniu:

Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców.
Oni w imię Boże rozpoczynali każdy dzień i każdą swoją pracę.

Kard. KAROLOWI WOJTYLE
OJCU ŚWIĘTEMU
JANOWI PAWŁOWI II
na pamiątkę pobytu
31 sierpnia 1975 roku
na Ziemi Łańcuckiej

wdzięczni mieszkańcy
wraz z Radą Powiatu Łańcuckiego

Łańcut, 11 maja 2008 roku

Wszystkich, którzy chcą pomodlić się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II i będą brać udział w uroczystościach upamiętniających kolejne rocznice z Jego życia będą mogli w tym miejscu składać wyrazy swojej pamięci poprzez zapalenie znicza czy złożenie kwiatów.
  Fundatorem pamiątkowej tablicy jest Rada Powiatu Łańcuckiego w imieniu której odsłonięcia tablicy dokonają Przewodniczący Rady drugiej oraz obecnej trzeciej kadencji panowie Wincenty Morycz i Stanisław Panek, w imieniu Zarządu Powiatu Łańcuckiego – Starosta Adam Krzysztoń. Niespodzianką było przybycie reprezentanta Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Zbigniewa Ćwiąkalskiego Ministra Sprawiedliwości, pochodzącego z Łańcuta oraz Posła do Parlamentu Europejskiego Mieczysława Janowskiego, który na ręce proboszcza przekazał pamiątkowy medal z |Janem Pawłem II.
  Szczególne słowa podziękowania należą się Mieczysławowi Filipowi - Radnemu Gminy Żołynia, który podarował granitowy kamień oraz Janusza Głowińskiego - właściciela Zakładu Przerobu Kamienia Budowlanego w Łańcucie, który wykonał całość prac związanych z posadowieniem pomnika, a także autorce projektu Barbarze Witek.
  Poświęcenia tablicy dokonał Ksiądz Prałat Władysław Kenar, który szczegółowo w kazaniu przypomniał historię przybycia do Łańcuta kard. Karola Wojtyły.
oprac. Robert Kochman
fot. Kazimierz Kuźniar
Pamiątkowe zdjęcie przy tablicy papieskiej.