Święto Niepodległości w Łańcucie’ 2023

11-11-2023

  Podczas tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Łańcucie, Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch przypomniał postać Jerzego hrabiego Potockiego rotmistrza 3. Pułku Ułanów. Brat ostatniego łańcuckiego ordynata brał udział w walkach niepodległościowych i był osobistym adiutantem Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, który powierzał mu ważne misje dyplomatyczne. Po odzyskaniu niepodległości był ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Ankarze stolicy Turcji, później ambasadorem w Stanach Zjednoczonych w Waszyngktonie. Takim jak on bohaterom zawdzięczamy wywalczenie i obronienie niepodległości o czym należy przypominać i pamiętać.
  Centralnym punktem uroczystości była msza święta w kościele farnym w Łańcucie, której przewodniczył ks. proboszcz Grzegorz Garbacz, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Jasiński. Uczestnicy uroczystości modlili się za Ojczyznę i w intencji tych, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległą Polskę.
  Na początku uczestnicy uroczystości oddali hołd jednemu z ojców naszej niepodległości Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, składając kwiaty pod jego popiersiem. Przemówienia i składanie wiązanek kwiatów miało miejsce jak co roku pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy 10 Pułku Strzelców Konnych oraz ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. W imieniu mieszkańców powiatu kwiaty złożyła delegacja samorządu Powiatu Łańcuckiego z przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Ubermanem, starostą łańcuckim Adamem Krzysztoniem, wicestarostą Barbarą Pilawą-Kraus, radnymi powiatu i kierownikami powiatowych jednostek organizacyjnych i pracownikami samorządowymi. W imieniu służb mundurowych wiązanki złożyli: st. bryg. Bogusław Golenia Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie i mł insp. Jan Węgrzyn Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łańcucie. Kwiaty składały też delegacje posłów na Sejm RP Kazimierza Gołojucha i Krzysztofa Sobolewskiego, Europosła Bogdana Rzońcy, Miasta Łańcuta, Urzędu Skarbowego i Muzeum-Zamek w Łańcucie. Hołd bohaterom oddali przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji kombatanckich: Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” w Łańcucie, Koło 10 Pułku Strzelców Konnych z Łańcuta, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Młode pokolenie było reprezentowane przez orlęta i strzelców „Łańcuckiego Strzelca” pod komendą chor. Marcina Szylara, harcerzy z ZHR z 4 Łańcuckiej Drużyny Harcerzy „KARACENA” im. 10 Pułku Strzelców Konnych oraz harcerzy z Hufca ZHP „Łańcut” im. płka Leopolda Lisa-Kuli. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraczkowej pod kierownictwem Arkadiusza Hawro, która m.in. zagrała hymn państwowy „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.
tekst i zdjęcia: Robert Kochman