Święto Niepodległości w Łańcucie' 2022

14-11-2022

  W piątek 11 listopada 2022 r. w Łańcucie uroczyście obchodzono 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęły się na Placu Sobieskiego od podniesienia flagi na maszt i odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.  Uroczysty przemarsz z pocztami sztandarowymi przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Husowa zatrzymał się przy popiersiu Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, gdzie oddano hołd jednemu z najważniejszych Ojców Niepodległości.
  Mszy Św. za poległych w obronie Ojczyzny przewodniczył ks. Grzegorz Garbacz Proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie a homilię wygłosił ks. Tomasz Dziob.  
  Po zakończonej liturgii zebrani przeszli na plac przed kościołem, gdzie okolicznościowe przemówienia wygłosili: Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń i Zastępca Burmistrza Miasta Łańcuta Michał Mglej. Przed tablicami wmurowanymi w ścianę świątyni upamiętniającymi dowódców, oficerów i żołnierzy 10 Pułku Strzelców Konnych z Łańcuta oraz ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem poseł oraz reprezentanci władz miasta i powiatu, duchowni, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, kombatanci i harcerze złożyli wieńce, wiązanki kwiatów i symboliczne znicze.
  Na dalszą części uroczystości zatytułowaną "Pieśni patriotyczne śpiewają pokolenia" uczestnicy przeszli do II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie, gdzie wspólnie z młodzieżą, uczniami szkoły zaśpiewali pieśni patriotyczne.
Tekst i zdjęcia Robert Kochman