Święto Niepodległości’ 2020

11-11-2020

  W 102. rocznicę Odzyskania Niepodległości w powiecie łańcuckim, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników nie organizowano tradycyjnego przemarszu ulicami Łańcuta z orkiestrą, z pocztami sztandarowymi. Nie było też koncertów ani przemówień czy innych zgromadzeń. W ostatnich dniach, w Polsce codziennie liczba chorych na COVID-19 wzrastała o ponad 25 tys. nowych chorych. Premier Morawiecki apelował, że obecna sytuacja w kraju wymaga od nas wszystkich zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego.

  W Święto Niepodległości w Łańcucie poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, delegacje samorządu Powiatu Łańcuckiego z przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Ubermanem, starostą łańcuckim Adamem Krzysztoniem, wicestarostą Barbarą Pilawą-Kraus, radnymi powiatu i pracownikami samorządowymi złożyli kwiaty w imieniu mieszkańców powiatu. W imieniu służb mundurowych wiązankę złożył mł. insp. Jan Węgrzyn I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łańcucie. Przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji kombatanckich oddali hołd przy tablicach pamiątkowych: Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” w Łańcucie i Koło 10 Pułku Strzelców Konnych z Łańcuta. Młode pokolenie reprezentowali członkowie łańcuckiego koła Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego Rzeszów pod komendą Marcina Szylara.
  Centralnym punktem uroczystości była Msza Święta w kościele farnym w Łańcucie, którą odprawił i homilię wygłosił ks. proboszcz Grzegorz Garbacz. Uczestnicy uroczystości modlili się za Ojczyznę i w intencji ustania epidemii koronawirusa. Po mszy wiązankę kwiatów złożyła delegacja Miasta Łańcuta z burmistrze Rafałem Kumkiem z pracownikami i radnymi.

  Już w przeddzień uroczystości, pracownicy Starostwa Powiatowego w Łańcucie rozwieźli chryzantemy i ustawili je w miejscach upamiętnień i na grobach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie za Ojczyznę. Kwiaty pozyskała ARiMR od producentów i sprzedawców w ramach pomocy finansowej związanej ze skutkami wprowadzonego przez rząd zakazu wstępu na cmentarze. Podobnie zrobiły inne samorządy, instytucje czy organizacje pozarządowe.
  Organizatorzy uroczystości: Powiat Łańcucki, Miasto Łańcut, NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” w Łańcucie, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, Koło 10 Pułku Strzelców Konnych z Łańcuta, Muzeum-Zamek w Łańcucie dziękują uczestnikom i mieszkańcom powiatu za zrozumienie tej nietypowej, trudnej dla nas wszystkich sytuacji.

  W południe 11 listopada 2020 r. w akcji „Niepodległa do hymnu” w gronie rodzinnym w naszych domach został odśpiewany hymn Rzeczypospolitej Polskiej.
Tekst Robert Kochman
Zdjęcia: Robert Kochman, Monika Guzek