Święto Konstytucji 3 Maja w Łańcucie

03-05-2023

Deszczowa pogoda nie przeszkodziła mieszkańcom powiatu łańcuckiego w uroczystościach Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja obchodzonego w Święto NMP Królowej Polski. W środę 3 maja 2023 r. w kościele farnym w Łańcucie Mszę Świętą sprawował ks. proboszcz Grzegorz Garbacz, który na zakończenie dokonał zawierzenia przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Szkaplerznej. W liturgii współuczestniczyli grekokatolicki duchowny Iwan Barabasz dziekan miasta Stryj na Ukrainie oraz br. Julian Koczwara OCist z Opactwa Cystersów w Wąchocku. Wspólnie modlono się o łaskę pokoju dla świata i Ukrainy.
  Na Placu Farnym przemawiali Kazimierz Gołojuch Poseł na Sejm RP, Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki i Rafał Kumek Burmistrz Miasta Łańcuta. Następnie kwiaty pod tablicami upamiętniającymi 100. i 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, umieszczonymi na ścianie kościoła farnego w Łańcucie złożyły delegacje parlamentarzystów, samorządów Miasta Łańcuta i Powiatu Łańcuckiego, służb mundurowych, Muzeum-Zamek, organizacji kombatanckich, partii politycznych, stowarzyszeń, harcerzy ZHR i Plutonu Łańcut ZS „Strzelca” Józefa Piłsudskiego.
W uroczystościach licznie były reprezentowane poczty sztandarowe.
Tekst i zdjęcia Robert Kochman