Sukces wytwórców produktów tradycyjnych powiatu łańcuckiego

27-09-2006

Środki na organizację seminarium pozyskane zostały ze środków Programu AGRO SMAK 2 zrealizowanego na zlecenie Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Celem projektu było uświadomienie producentom z powiatu łańcuckiego, że wytwarzanie i sprzedaż  ich licznych wyrobów, dzięki pewnej tradycji, może stać się bardzo ważną gałęzią sektora rolno-spożywczego w naszym regionie. Identyfikacja tych produktów pobudzi aktywność gospodarczą i wzrost poziomu zróżnicowania działalności zarobkowej na obszarach wiejskich oraz propagowanie kultury i tradycji a identyfikacja produktów tradycyjnych pozwoli na efektywne rozpowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego. Można przypuszczać, że w dłuższej perspektywie produkty te staną się wizytówką tradycji kulturalnej Ziemi Łańcuckiej.

prace kapituły konkursowej prace kapituły konkursowej

prace kapituły konkursowej wręczenie certyfikatu

Konsumenci ostatnio wybierają nie tylko higieniczną i zdrową żywność, ale szukają też takiej, która posiada świadectwo potwierdzające jej pochodzenie, gwarancję odpowiedniej metody produkcji i jakości. Bogactwo kulturowe i historyczne powiatu łańcuckiego, w tym również kulinarne i wytwórcze, utwierdza w przekonaniu, że duża liczba wyrobów z tego terenu posiada swoją wyjątkowość. Do tej pory tylko sześć z pośród nich zostało umieszczone na Liście Produktów Tradycyjnych. Producenci, z pewnymi wyjątkami, w sposób niezorganizowany starają się wytwarzać i na niewielką skalę sprzedawać te wyjątkowe produkty. Nabyta wiedza, świadomość celu i próba identyfikacji tych wyrobów, pozwoli  producentom na umieszczenie ich na Liście Produktów Tradycyjnych , w konsekwencji na szersze wejście z ofertą na rynek, nie tylko lokalny.

chleby firmy ANMAR z Łańcuta wyroby wędliniarskie firmy MARK-POL z Żołyni

W obecnych czasach kluczem do sukcesu jest promocja własnego produktu, która wspierać będzie tworzenie rynków zbytu dla produktów lokalnych i tradycyjnych, tworzyć wizerunek regionu, informować o dobrej jakości produktów kreując w ten sposób popyt.
 Producenci biorący udział w seminarium i wystawie otrzymali certyfikaty uprawniające do posługiwania się logo „Tradycyjny Produkt Powiatu Łańcuckiego”
w promocji swych produktów. Wręczenie certyfikatów uświetnili swą obecnością parlamentarzyści w osobach Haliny Murias i Kazimierza Gołojucha - przedstawiciela Sejmowej Komisji Rolnictwa oraz starostowie łańcuccy, burmistrz miasta Łańcuta i wójtowie gmin powiatu łańcuckiego.

Lista produktów nagrodzonych certyfikatem upoważniającym do posługiwania się logo "Tradycyjny Produkt Powiatu Łańcuckiego":

1. Józef Bawoł, Zakład Masarski
Kiełbasa starowiejska
Kiszka wiejska markowska
Salceson
Pieczeń rzymska
Schab parzony
Pasztet
Polędwica nadziewana

2. Rafał Dźwierzyński, Zakład Masarski
Kiełbasa wiejska z Markowej
Kiszka wiejska markowska
Pieczeń markowska ”Zając”
Schab wędzony wiejski
Szynka wędzona wiejska

3. Wiesława Głowiak, Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski
Kiełbasa wiejska
Szynka wiejska
Salceson
Pieczeń rzymska

4.  Anna Surmacz P.P.H.U. „ANMAR”
Staropolski Chleb Sanacyjny pieczony na drewnie i liściach kapusty
Chlebek Ziołowy Łańcucki
Chleb Razowy Łańcucki na liściu kapusty

5. Jan i Maria Sebzda, „PASIEKA”
Miód lipowy
Miód leśny

6. Czesława Nycz CUKIERNIA
Sernik z kokosem
Ciasto czekoladowe z wiśniami

7. Krzysztof Cyran TORCIK S.C.
Ciastka domowe markowskie
Szyszka weselna

8. Koło Gospodyń Wiejskich w Markowej
Helena Balawejder
Chleb Markowski na serwatce

Helena Bar
Chleb biały (Placek Markowski)

Halina Cwynar
Chleb Markowski z kminkiem.

Janina Grad
Chleb Markowski na zsiadłym mleku
Polewka (zupa)

Urszula Niemczak
Chleb markowski z siemieniem.

9. Koło Gospodyń Wiejskich w Soninie
Anna Golba
Proziaki, Szyszki Weselne

Maria Szpunar
Skoble

Anna Bar
Suszki
Kompot „Smak i aromat”

Irena Kuźniar
Smalec ze skwarkami

Stanisława Surmacz
Ser smażony

10. Stanisław Niemczak Zakład Masarski NIEM – POL S.J.
Kiełbasa wiejska markowska.
Kaszanka wiejska gryczana
Pieczeń tradycyjna „Zając”
Schab nadziewany