Sukces konferencji Turystyka Szansą Rozwoju Regionów w Łańcucie

23-04-2008

Od początku 2008 r. Powiat Łańcucki rozpoczął realizację projektu pn.: „Turystyka jako niewykorzystywana szansa rozwoju”, w ramach Programu Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina Interreg III A/Tacis CBC 2004-2006. Jego realizacja wynikła z potrzeby podejmowania działań zmierzających do rozwoju branży turystycznej w naszym regionie.
Dotychczas Łańcut znany jest z pięknego Pałacu i Powozowni w otoczeniu malowniczego kompleksu ogrodowo-parkowego. Poza zabytkowymi obiektami Muzeum-Zamku w Łańcucie na terenie powiatu łańcuckiego są zlokalizowane również inne cenne obiekty dziedzictwa historycznego, religijnego, kulturowego oraz przyrodniczego. Są one jeszcze w niewystarczającym stopniu wykorzystywane w celach turystycznych, a przecież mogłyby być prawdziwym kołem zamachowym rozwoju przemysłu turystycznego. By tak się stało, został podjęty trud realizacji powyższego projektu, którego celem jest wypromowanie turystyczne Ziemi Łańcuckiej.
W związku z potrzebami w tym zakresie oraz w oparciu o możliwości jakie daje Program Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina Interreg III A/Tacis CBC 2004-2006, wspólnie z partnerem Ukraińskim został złożony wniosek o dofinansowanie realizacji projektu pn.: „Turystyka jako niewykorzystywana szansa rozwoju”. Głównym celem Programu jest wzmocnienie atrakcyjności regionów przygranicznych i stymulowanie ich rozwoju społecznego i gospodarczego w profilu kulturalnym i turystycznym, poprzez współpracę, wymianę doświadczeń oraz wspólne rozwiązywanie problemów. Cel ten może zostać osiągnięty poprzez rozwój sektora turystycznego, jak również rozwój i unowocześnienie transgranicznej infrastruktury oraz współpracę instytucjonalną itp.
Realizacja projektu służy przede wszystkim pogłębieniu wiedzy na temat obecnego stanu turystyki, możliwości jej rozwoju i promocji, jak również promocji walorów turystycznych. By osiągnąć zamierzony cel zorganizowano seminarium, na którym eksperci przekazali swoją wiedzę na następująco pogrupowane tematy:
- Turystyka jako czynnik rozwoju regionów,
- Współpraca jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw turystycznych na rzecz rozwoju turystyki,
- Przedsiębiorstwo turystyczne aktywnym uczestnikiem rynku,
- Promocja produktów turystycznych i ich znaczenie dla rozwoju regionu,
- Jak stworzyć skuteczne materiały promocyjne.
Konferencja wraz z seminarium odbyła się w dniach 15, 16, 17 kwietnia 2008 roku, przy udziale 30 osób z Powiatu Stryjskiego na Ukrainie. Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele władz samorządowych, branży turystycznej, ośrodków kultury. W trakcie seminarium oraz wyjazdów studyjnych do zagrody garncarskiej w Medyni Głogowskiej i skansenu w Markowej uczestnicy wymienili doświadczenia oraz poszerzyli swą wiedzę na temat możliwości rozwoju turystyki.
Wspólna realizacja projektu, a przede wszystkim zdobyta wiedza pozwoli na zapoczątkowanie pozytywnych zmian, zmierzających do rozwoju tak bardzo potrzebnej naszemu regionowi turystyki.