Sto lat od urodzin Papieża Polaka

19-05-2020

  Jubileusz 100-lecia urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II to ważne wydarzenie dla naszych rodaków. W dniu Jego urodzin 18 maja 2020 r. we wszystkich parafiach w powiecie łańcuckim miały miejsce nabożeństwa dziękczynne za pontyfikat papieża Polaka. Obecny czas kończącej się pandemii nie stanowił przeszkody dla wiernych, aby godnie upamiętnić to wydarzenie. W kościele farnym w Łańcucie, który 31 sierpnia 1975 r. odwiedził kard. Karol Wojtyła został poświęcony nowy ołtarz z wizerunkiem św. Jana Pawła II autorstwa arch. Wrzesława Żurawskiego. W tym czasie w parafii św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej wieczorną Mszę Świętą odprawił ks. Stanisław Jamrozek Biskup Pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej, który w homilii podkreślił ogromną otwartość na każdego człowieka ze strony Jana Pawła II. Biskup poświęcił dzwonnicę, będącą wotum wdzięczności za osobę papieża Polaka i łaski otrzymane za Jego wstawiennictwem.
  Warto przypomnieć, że w dniu 30 kwietnia 2019 r. w parafii w Kraczkowej ks. abp Mieczysław Mokrzycki - Metropolita Lwowski wraz z ks. abp Adamem Szalem - Metropolitą Przemyskim poświęcili dzwon św. Jana Pawła II. Z okazji piątej rocznicy kanonizacji dzwon został odlany w przemyskiej pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego. Jest to jeden z pięciu dzwonów, które rozbrzmiewają na nowej, żelbetonowej dzwonnicy zaprojektowanej przez architekta Dawida Krzysztonia.
  Ks. bp Stanisław Jamrozek wraz z ks. proboszczem Mieczysławem Biziorem otworzyli okolicznościową wystawę przygotowaną przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II zatytułowaną: „Karol Wojtyła. Narodziny”. Wystawa nawiązuje do początków życia papieża i przybliża biografie rodziny Wojtyłów z Wadowic. Materiały z wystawy zostały wykorzystane w programie słowno-muzycznym zaprezentowanym na zakończenie uroczystości przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kraczkowej. W przyszłości będzie się można z nimi zapoznać w Papieskim Domu Pamięci św. Jana Pawła II w Kraczkowej. Od ponad roku można tam zobaczyć pamiątki i relikwie związane z papieżem Polakiem takie jak: pas papieski, piuska, ornaty, sutanna, buty, patery z herbem papieskim, naczynia liturgiczne, pobłogosławiona przez papieża figurka Matki Bożej Fatimskiej, szal z Indii, okolicznościowe medale wybite z okazji kolejnych rocznic pontyfikatu czy pielgrzymek zagranicznych, a także różańce Jana Pawła II, dokumenty, portrety z osobistym podpisem Jana Pawła II, znaczki pocztowe, obrazki, kartki okolicznościowe, a nawet szyszki sosny z Ogrodów Watykańskich. Znaczna część tych eksponatów trafiła do Kraczkowej, dzięki życzliwości ks. abpa Mieczysława Mokrzyckiego Sekretarza dwóch papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz przyjaciela ks. proboszcza Mieczysława Biziora. Zbiory te ciągle się wzbogacają przez przekazywane nowe pamiątkowe przedmioty związane z papieżem Polakiem, którymi się chcą podzielić nie tylko mieszkańcy powiatu łańcuckiego. Dom staje się muzeum pamiątek, ale i placówką edukacyjną, w której gromadzony jest księgozbiór. Stąd pomysł starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia, by z okazji obchodzonego jubileuszu przekazać „Księgę Kondolencyjną Poświęconą Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”, która została założona przez Powiat Łańcucki w 2005 r. i obejmuje trzy tomy. Wpisali się do niej mieszkańcy powiatu łańcuckiego po śmierci papieża - Polaka. W jednym z tomów znalazły się „Treny” napisane przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie.
  W kościele w Kraczkowej znajduje się wizerunek św. Jana Pawła II, przedstawiający papieża, gdy obejmował krzyż w wielki piątek 2005 r. na kilka dni przed swoją śmiercią. Wierni mogą też modlić się przed stojącym na ołtarzu papieskim krzyżem, który należy do najcenniejszych relikwii. Krzyż ten niesiony jest w uroczystych procesjach, jak ta z okazji jubileuszu stulecia urodzin papieża Polaka. Podczas nabożeństwa śpiewał Chór „Nikolaus” pod kierownictwem Zdzisława Magonia, w procesji szły trzy poczty sztandarowe: Parafialnej Akcji Katolickiej, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kraczkowej oraz miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. W uroczystości wzięli udział parafianie oraz goście, wśród których byli Kazimierz Gołojuch Poseł na Sejm RP z małżonką, samorządowcy, radni powiatu i gminy. Samorząd Powiatu Łańcuckiego reprezentowali: starosta Adam Krzysztoń, wicestarosta Barbara Pilawa-Kraus i sekretarz Robert Kochman.
  W dniu jubileuszu stulecia urodzin kraczkowski kościół został ozdobiony białymi i żółtymi kwiatami, narodowymi i papieskimi flagami. Na zakończenie uroczystości dzięki uprzejmości miejscowej piekarni państwa Uberman uczestnicy zostali poczęstowani kremówkami, ulubionym ciastem św. Jana Pawła II.
Tekst i zdjęcia Robert Kochman
Zdjęcia Bernadetta Kochman