Starosta w Lubaczowie

05-09-2022

1 września 2022 r. Adam Krzysztoń starosta łańcucki uczestniczył w obchodach 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej  w Lubaczowie, gdzie na zaproszenie starosty lubaczowskiego Zenona Swatka wspólnie z pozostałymi delegacjami oddał hołd  bohaterom pod Pomnikiem Niepodległości w Lubaczowie.

Po mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w lubaczowskiej  konkatedrze, w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie odbyła się konferencja poświęcona analizie potencjału gospodarczego pogranicza polsko - ukraińskiego w powiatach lubaczowskim oraz jaworowskim. Tematyka rozmów była znacznie szersza, rozmawiano także o współpracy pomiędzy samorządami, zwłaszcza w kontekście pomocy, a z czasem odbudowy Ukrainy.

W spotkaniu uczestniczyła m.in. delegacja z partnerskiego powiatu Saarpflalz w Niemczech ze starostą Theophilem Gallo na czele,  wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, starosta przemyski Jan Pączek, starosta lubaczowski Zenon Swatek, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, starosta krakowski Wojciech Pałka, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, wiceprezes zarządu Euroregion Karpacki Dawid Lasek, a także liczni przedstawiciele samorządów Obwodu Lwowskiego.

Samorządowcy z Polski, Niemiec i Ukrainy, uczestniczący w konferencji, wypracowali wspólne stanowisko, w którym deklarują wzajemną pomoc i wolę współpracy, dzielenie się wiedzą, dobrymi praktykami i doświadczeniem oraz realizację wspólnych inicjatyw zapewniających rozwój społeczny i gospodarczy.