Spotkanie promocyjne e-booka kulinarnego „Zaczęło się od barszczu. Historia przyjaźni ukraińsko łańcuckiej kuchnią pisana”.

12-04-2022

Już w najbliższą środę, 13 kwietnia 2022 roku, w sali teatralnej Parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie odbędzie się spotkanie promocyjne e-booka kulinarnego „Zaczęło się od barszczu. Historia przyjaźni ukraińsko łańcuckiej kuchnią pisana”.

To niezwykła pozycja książkowa, która powstała jako cegiełka na rzecz Ukrainy. Całkowity dochód ze sprzedaży e-booka zostanie przeznaczony na pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów, którzy od ponad miesiąca cierpią z powodu niezawinionej wojny.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00 w miejscu, które stało się centralnym punktem koordynowania pomocy. To właśnie tam były przepakowywane transporty, które jechały na Ukrainę oraz przyjmowane i segregowane dary. Tam zawiązywały się pierwsze nici współpracy i przyjaźni.

Skąd pomysł na taką inicjatywę? Tak jak mówi tytuł książki – zaczęło się od barszczu… Po wybuchu wojny na Ukrainie do Łańcuta przybyło wielu uchodźców z Ukrainy, w większości kobiety i dzieci. Chociaż udało się im uciec przed wojną, chcieli włączyć się w pomoc organizowaną dla rodaków.

I tak w niedzielę, 13 marca, na parafian łańcuckiej Fary czekało 120 litrów barszczu (w słoikach) w ramach charytatywnego kiermaszu. Zainteresowanie było ogromne, a zapotrzebowanie przerosło oczekiwania organizatorów. W kolejne niedziele przyszedł czas na pierogi, a później także na naleśniki i pielmieni. Za każdym razem zapasy trzeba było dzielić, tak żeby chociaż po kilku mszach część parafian mogła „nabyć” potrawy ukraińskiej kuchni.

I tak zrodził się pomysł, najpierw na udostępnienie kilku przepisów w odpowiedzi na łańcuckie potrzeby, a później na książkę, która 13 kwietnia ujrzy światło dzienne. Do inicjatywy zaprosiliśmy naszych łańcuckich Ukraińców, ale także osoby, które zaangażowały się w pomoc na różne sposoby. Nie sposób wszystkich tych osób wymienić, tak wiele ich było…

Warto wspomnieć, że promocję książki poprzedzą warsztaty kuchni ukraińskiej dla młodzieży, które odbędą się przed południem w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiej. A w czasie spotkania promocyjnego będzie można posmakować niektórych potraw, których receptury znalazły się w publikacji.

„Zaczęło się od barszczu” to pozycja wyjątkowa z wielu powodów. Jest dwujęzyczna – przepisy zamieszczone w publikacji są w języku polskim i ukraińskim, mogą więc stać się dodatkową mobilizacją do wzajemnego poznawania języków. Znalazły się w niej przepisy na dania kuchni ukraińskiej, polskiej, włoskiej i nie tylko. A tajemnicami swojej kuchni podzielili się m.in.: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, Wicestarosta Łańcucki Barbara Pilawa-Kraus, czy ks. dr Marek Studenski. Warto wspomnieć o jeszcze jednym – to pozycja, która powstała w ciągu… 1 tygodnia!

Ebook, będzie do kupienia na stronie www.rzeczoksiazce.pl

Swoim patronatem publikację objęli:

 • Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch,
 • Arcybiskup Adam Szal – Metropolita Przemyski,
 • Starostwo Powiatowe w Łańcucie,
 • Caritas Archidiecezji Przemyskiej,
 • Nowiny24,
 • Łańcut News,
 • Niedziela Przemyska,
 • Fundacja Semper Fidelis na Rzecz Archidiecezji Lwowskiej,
 • lancut.gada.pl
 • Radio Via,
 • Radio FARA.