Spartakiada Osób Niepełnosprawnych po raz trzeci

10-06-2010

W sobotę 15 maja 2010 r. w hali MOSIR w Łańcucie odbyła  się III Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Imprezę zorganizowała Caritas Archidiecezji Przemyskiej wraz z Duszpasterstwem Osób Niesłyszących Rejonu Łańcuckiego  przy współpracy Starosty Powiatu Łańcuckiego oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie. W Spartakiadzie udział wzięło ponad 300 osób z niepełnosprawnością wraz z opiekunami z WTZ Białobrzegi, PZN Koła Powiatowego w Łańcucie, NORW w Wysokiej, DPS w Łańcucie, ŚDS w Łańcucie, ŚDS w Rakszawie, ZAZ w Woli Małej i Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła Terenowego w Łańcucie. Imprezę wsparli również aktywnym udziałem wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie..
Na początku Spartakiady IV Drużyna Harcerska „Sokoły” z Sieniawy wraz z członkami Duszpasterstwa Niesłyszących wykonała piosenkę w języku migowym „Bogu wyśpiewam”. Po oficjalnym otwarciu imprezy dokonanym przez Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Artura Jańca rozpoczęły się zawody sportowe: przeciąganie liny, rzut woreczkiem do celu, mecze w piłkę siatkowa, rzut lotką do tarczy, tenis stołowy, badminton, rzut piłką do kosza, dźwiganie sztangi leżąc.
Ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy cieszył się mecz siatkówki pomiędzy pracownikami Starostwa  Łańcuckiego a księżmi i choć doping dla obu drużyn był jednakowy, zwyciężyła drużyna duszpasterzy.
Po sportowych zmaganiach organizatorzy wręczyli zawodnikom medale, statuetki, dyplomy. Na zakończenie zaprezentowała się młodzież z WTZ z Białobrzegów w przedstawieniu „Casting w bajorze”.
Podczas całej spartakiady zauważyć można było jak wiele radości i szczęścia daje osobom z niepełnosprawnością możliwość uczestniczenia w tego typu imprezach oraz jak ważne jest wdrażanie do współzawodnictwa i rywalizacji sportowej. Służy to bowiem rozwijaniu motywacji do podejmowania samodzielnych działań na rzecz rozwoju fizycznego.
Obserwując osiągnięcia osób z niepełnosprawnością lepiej rozumiemy ich potrzeby, stajemy się wobec nich bardziej tolerancyjni i otwarci. Najważniejsze wydaje się jednak to, że osoby te same zaangażowały się w zorganizowanie tak poważnego przedsięwzięcia, jakim jest  Spartakiada Osób Niepełnosprawnych.
Zapraszamy za rok!
Duszpasterz Niesłyszących ks. Jan Franków