Siódmy cud - „Gracja”

03-12-2007

Podczas tegorocznych tanecznych Mistrzostw Świata, odbywających się pod koniec listopada w niemieckim Riese, Zespół Tańca Współczesnego „Gracja” z Powiatowego Zespołu Ognisk Pracy Pozaszkolnej w Łańcucie wytańczył siódme miejsce. World Dance Championship to najbardziej prestiżowe wydarzenie taneczne na świecie. Tegoroczne było organizowane już po raz dziewiąty. Aż 27 krajów wysłało tam po sukces trzy i pół tysiąca najlepszych tancerzy.

- Po pięciu miesiącach intensywnych treningów i ciężkiej pracy łańcucka „Gracja” 21 listopada wyjechała na światowe mistrzostwa do Riese – mówi choreograf Zespołu Bogumiła Bieniasz. - Po raz pierwszy młodziutkie tancerki z „Gracji” tańczyły przed tak ogromną - liczącą kilka tysięcy widzów - publicznością; po raz pierwszy występowały na tak wielkiej scenie i przed tak surowym jury, którego przewodniczącym był sam William E. Fowler.
„Stadia” pokazane w Niemczech
- W spartańskich warunkach na ogromnej hali Erdgas Arena tancerki przebierały się w kostiumy, czesały się oraz robiły sceniczny makijaż bez lusterek - wspomina Aneta Bester. - Trzęsły im się ręce. Miały palpitacje serc. W oczach przerażenie… Nadszedł moment wyjścia na scenę - uściski od choreografa Bogusławy Bieniasz i jej tajemnicze spojrzenie (którego znaczenie znane jest tylko „Gracji”) i w wielkiej hali Erdgas rozległ się utwór do choreografii pt. „Stadia”. Stres i wszelkie obawy pozostały gdzieś jakby zamknięte w plecakach z kanapkami. Nie mając wcześniej żadnej scenicznej próby tancerki idealnie rozmieściły się na wielkiej scenie, nie było żadnej wpadki… „Gracja” zatańczyła pięknie! Dziewczęta zbiegły ze sceny ze słowami przerywanymi krótkimi ze zmęczenia oddechami: „niezależnie od wyniku... wiemy... że zatańczyłyśmy... całym sercem i możliwościami…” Surowe jury orzekło: W kategorii „produkcje” „Gracja” z Łańcuta - 7 miejsce!
Do Riese przez Siedlce
Mistrzostwa trwały pięć dni, od 20 do 24 listopada br. Rywalizacja z zespołami z całego świata nie była łatwa. Wysoka lokata wytańczona przez łańcucką „Grację” to nie przypadek, a ogromny sukces, poprzedzony ciężką pracą. Tak jak efektem pracy był tytuł laureata na Mistrzostwach Tańca w Siedlcach, wytańczony na początku czerwca tego roku. Tym samym „Gracja - jako pierwszy w historii łańcuckich zespołów – otrzymała szansę wyjazdu na Mistrzostwa Świata do Niemiec.
Decyzja o wyjeździe „Gracji” nie była oczywista. Wstrzymywały ją cały czas kwestie finansowe. Koszt wyjazdu łańcuckiej grupy wynosił aż 43 tysiące złotych. Dużą ich część pokryli rodzice tancerzy. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu firm i osób takich jak: „FANTAZJA”- Barbary Pilawa-Kraus, „BAFRA”, „ROS-SWEET”, Hurtownia „ADAMS”, „INTER-STYL”, Motel-Restauracja „BOGDANKA” Danuty i Bogusława Lęcznarów, „PAN-PLAST”, „BAZAR u WOJCIECHA”, „DELIKATESY TERESA” Teresy i Włodzimierza Strzępków, Apteka „POD MATKĄ BOSKĄ”, Apteki Heleny Michalik, Sklep Kosmetyczny „MISS” oraz PPH TRANSSYSTEM S.A. z Woli Dalszej oraz Zakład Masarski z Markowej należący do Józefa Bawoła, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu.
Koszty przewozu osób, transportu materiałów i ubezpieczenia Zespołu „Gracja” w drodze na mistrzostwa do Niemiec pokrył w całości Zarząd Powiatu Łańcuckiego.
Czy siódemka okaże się szczęśliwa?
Zespół „Gracja” znany jest nie tylko łańcuckiej publiczności od 17 lat. W Niemczech „Gracja” wytańczyła siódme miejsce. Mówi się, że siódemka to liczba szczęśliwa. Było siedmiu mędrców, siedem cudów świata, Rzym był zbudowany na siedmiu wzgórzach... - Cyfra 7 podobno przypisana jest artystom, osobom o bogatym życiu duchowym, dążącym do samodoskonalenia, skłonnym do innowacji i poszukującym wewnętrznej harmonii. Czy liczba siedem symbolizuje też zapowiedź wielkiego sukcesu w przyszłości?  - zastanawia się Aneta Bester. O wcześniejszych sukcesach najlepszego powiatowego Zespołu Tańca Współczesnego „Gracja” można też przeczytać na stronie
www.gracja.org .

Bernadetta Kochman

Fot. arch. Na zdjęciach Zespół Tańca Współczesnego „Gracja” z Powiatowego Zespołu Ognisk Pracy Pozaszkolnej w Łańcucie w wyróżnionym układzie „Stadia”.

gracja1 gracja2