Sienkiewiczacy laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Przedsiębiorczy na rynku finansowym”

17-06-2021

W dniach 9-10 czerwca br. odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu „Przedsiębiorczy na rynku finansowym”. Do zmagań przystąpiła rekordowa w jego historii liczba ponad 7000 uczniów ze 123 szkół. Na drodze do finału uczniowie musieli m. in. rozwiązać test, przygotować studium przypadku, a także nagrać film, który następnie oceniali internauci oraz komisja złożona z przedstawicieli biznesu. W konkursie nie zabrakło drużyny z I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie, która przez wiele miesięcy pod kierunkiem nauczycielki przedsiębiorczości i ekonomii Marty Kaczmarczyk, brała udział w kolejnych etapach trudnych zmagań.

Najlepsze 8 zespołów zmierzyło się w finale, w trakcie którego musiały dowieść swoich umiejętności oratorskich. Każdy z zespołów wziął udział w dwóch debatach ( w tym w debacie Karla Poppera), w trakcie których bronił lub negował wylosowaną tezę. Ocenie podlegała siła argumentacji, struktura wypowiedzi, umiejętność aktywnego słuchania, zadawania pytań i zbijania argumentów strony przeciwnej. Fakt, że w zależności od debaty ten sam zespół bronił, bądź negował tezę nie ułatwiał uczniom zadania. Po debatach  uczestnicy musieli również zaprezentować swoją wiedzę na temat rynku pracy.

Jury złożone z pedagogów i doradców zawodowych z wieloletnim doświadczeniem wyłoniło dwa zespoły, które wzięły udział w debacie finałowej. To uczniowie Zespołu Szkół Energetyczno- Górniczych z Konina i trójka Sienkiewiczaków: Klaudia Szewczyk, Aniela Superson i Jacek Szpunar . Najlepsi z najlepszych walczyli o zwycięstwo broniąc tezy: „Samozatrudnienie jest lepsze niż praca na etacie”.

Finałowa debata była transmitowana na żywo na profilu Fundacji:

Finałowi towarzyszyły niezwykłe emocje, prowadzący umiejętnie podsycali ducha walki, uczestnicy czuli nie tylko presję, ale też wagę wydarzenia, któremu towarzyszyła  ekskluzywna oprawa i profesjonalizm. To bardzo zobowiązuje!

Po zaciętym boju na argumenty Sienkiewiczacy zajęli II miejsce w Polsce, ustępując tylko świetnemu zespołowi z Konina.

Warto nadmienić, że nasi uczniowie byli oceniani przez prawdziwych tuzów finansów i ekonomii, w skład  jury weszli m. in. Krzysztof Grad – Dyrektor Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów, Joanna Zimoląg-Myczkowska – Koordynator Programów Edukacyjnych Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz Małgorzata Sobkowicz – Prezes Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

I jeszcze znamienne słowa przewodniczącego jury, Dyrektora Krzysztofa Grada, skierowane do laureatów podczas Gali:

- Udział w takich przedsięwzięciach, zdobyta wiedza, doświadczenie i kontakty we współczesnym świecie są bardzo ważne. Dzisiejsi finaliści dali z siebie wszystko. Ostatni rok był trudny i podjęcie przez was dodatkowych aktywności jest szczególnie cenne, stąd też wyjątkowe gratulacje dla zwycięzców!

Wniosek: nawet podczas zdalnego nauczania, pandemii, przymusowych ograniczeń można wejść na sam szczyt!

Gratulacje dla Srebrnych Klaudii, Anieli i Jacka!!!

Konkurs „Przedsiębiorczy na rynku finansowym” podsumowuje program edukacyjny Moje finanse wykorzystujący nowatorskie metody pracy z uczniami, które mają na celu rozbudzić w nich aktywność poznawczą, wyposażyć w praktyczną wiedzę i kluczowe umiejętności z zakresu szeroko rozumianej edukacji finansowej, ekonomicznej i społecznej. Skierowany jest do młodzieży w wieku 15–19. W 2021 roku w programie Moje finanse wzięło udział ponad 100 000 uczniów z całego kraju!

Tekst: I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie