Ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie łańcuckim

05-06-2023

5 czerwca 2023 r. w powiecie łańcuckim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 4 lipca 2023 r. Miejscem pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej będzie budynek Zespołu Placówek Oświatowych – Bursa Szkolna w Łańcucie przy ul. Armii Krajowej 51D.

Inauguracji pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej w Łańcucie dokonał Szef WCR Rzeszów - ppłk Dariusz Brzeżawski wraz ze Starostą Łańcuckim Adamem Krzysztoniem.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia. Każda osoba podlegająca stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej w 2023 r. otrzyma imienne wezwanie. Szczegółowy terminarz pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej w Łańcucie, z podziałem na dni, w których będą stawać osoby podlegające kwalifikacji wojskowej z poszczególnych gminy przedstawia się następująco:

1. Miasto Łańcut – 5, 6, 7, 12 czerwca 2023 r.
  2. Gmina Łańcut – 13, 14, 15, 16, 19 czerwca 2023 r.
  3. Gmina Czarna – 20 i 21 czerwca 2023 r.
  4. Gmina Białobrzegi – 22, 23, 26 czerwca 2023 r.
  5. Gmina Markowa – 27 czerwca 2023 r.
  6. Gmina Żołynia – 28 i 29 czerwca 2023 r.
  7. Gmina Rakszawa – 30 czerwca i 3 lipca 2023 r.
  8. W dniu 4 lipca 2023 r. do kwalifikacji wojskowej stawiają się kobiety.

Jeżeli z ważnych przyczyn wezwana osoba nie może stawić się w wyznaczonym terminie powinna zawiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza. Powinna to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji oraz podać przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się do kwalifikacji. Wójt lub burmistrz określi nowy termin stawiennictwa. W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny właściwy wójt lub burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej.