„Rubikuj” w 2 LO – po raz szósty

04-04-2019

28 marca II Liceum Ogólnokształcące gościło uczestników VI edycji konkursu „RUBIKUJ - Turnieju Łamigłówek i Gier Logicznych”. 14 trzyosobowych zespołów z gimnazjów i szkół podstawowych powiatu łańcuckiego i przeworskiego rywalizowało o tytuł zwycięzcy oraz nagrody. Miłośnikom matematyki kibicowali: Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łańcucie pan Robert Szajnar, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego pani Małgorzata Kupis oraz nauczyciele i uczniowie 2 LO.

Licealiści przybliżyli też młodszym kolegom codzienne życie 2 LO przy pomocy humorystycznego filmu. Pani Dyrektor opowiedziała o historii konkursu oraz o klasach matematycznych 2 LO.

Konkurs miał przebieg czteroetapowy. Po dwóch pierwszych rundach polegających na wykonywaniu zadań na czas poziom był tak wyrównany, że wyłonienie drużyn finałowych wymagało dogrywki. W finale wzięły udział zespoły z Głuchowa, Krzemienicy oraz Dębowa. W etapie trzecim uczestnicy rozwiązywali samodzielnie zadania o wzrastającym stopniu trudności, zaś w czwartym – sudoku. Zasadą konkursu jest promowanie nie tylko zdolności matematycznych, ale umiejętności logicznego myślenia.

Oczekiwanie na wyniki ułatwiła strawa intelektualna w postaci przedstawionej przez uczennicę 2 LO Wiktorię Marcinek prezentacji na temat Wielkich Liczb, a także poczęstunek. W skład jury weszli nauczyciele matematyki Dorota Węglarska, Sylwia Jakielaszek, Dorota Dobek i Hanna Parys oraz uczniowie Jakub Kowalczyk i Mateusz Sroczyk.

Finalnie I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Królowej w Głuchowie w składzie: Monika Szczepańska, Damian Kwolek, Filip Omiatacz. Miejsce II - Zespół Szkół w Krzemienicy, drużyna w składzie: Julia Wilk, Anna Lalicka, Krzysztof Lalicki. Miejsce III wywalczyła reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dębowie, w składzie: Karolina Łakomy, Magdaleny Brożbar oraz Wiktoria Kiełb.

Rozdaniem nagród i dyplomów podsumowano konkurs, który stanowił też matematyczną zabawę i pokazanie wesołej strony tej dziedziny.

Wydarzenie przygotowali nauczyciele matematyki 2 LO oraz uczniowie klas matematycznych. Konkurs jest częścią obchodzonej corocznie w II LO „Matematycznej Wiosny”, która ma na celu pokazanie, że matematyka może być ciekawa i bliska. W ramach projektu uczniowie Dwójki zaprezentowali swe talenty artystyczne i literackie, tworząc prace graficzne, fotografując oraz pisząc limeryki i fraszki nawiązujące tematyką do obchodzonych dni. Prace plastyczne zdobiły ściany sali gimnastycznej, w której odbywał się konkurs.

Agnieszka Kusz, fot. II LO w Łańcucie